facebook
Instagram
Rumuz :
Parola :

  Soru/Cevap Köşesi

Çocuk Psikolojisi


ÇOCUĞUNUZA “HAYIR” DERKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER
Disiplin kelime anlamıyla öğretmek demektir; oysa disiplin denildiğinde cezalandırma, sert davranma gibi kavramlar akla gelmektedir ilk anda. Çocuklarımızın yaşamda yol alabilmeleri için öncelikle anne- babalarından öğrenmeleri gereken pek..


DİKKAT EKSİKLİĞİ - HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU
Dikkat eksikliği - hiperaktivite terimlerine günümüzde oldukça sık rastlanmakta. Çok hareketli, yerinde duramayan, dikkatini toparlayamadığı için dersleriyle ilgili sorunlar yaşayan çocuklar için tanımlanmaya başlayan dikkat eksikliği - hiperaktivite..


ÇOCUĞUM YEMİYOR NE YAPMALIYIM
“Yemek saatleri yaklaştıkça sıkıntılarım başlıyor.” “Diğer çocuklar ne güzel yiyor, bir de benimkine bak.” “Bütün gün ağzına bir lokma yemek koymadı.” “Başkaları ne güzel yediriyor, bana gelince ağzını açm..


Çocukta cinsel gelişim
“Çocukta cinsellik olmaz” inanışı pek yaygın olmasına rağmen, aslında çarpıtılmış ve gerçekdışı bir inanıştır. Son dönemlerde çocuk ve cinsellik kavramlarının zorbalık, istismar ve şiddet içeren olaylar içinde biraraya gelmesi, cinselliğin kötü olar..


Korku yaşayan çocuğunuza nasıl davranmalısınız?
Korku, kişilerin deneyimlemeyi tercih etmediği yaşantılardandır. Uçakta seyahat ederken, yüksek bir binanın asansörüne binerken, gece ışıklar kesildiğinde uykudan uyanırken, kalp atışlarınızın hızlandığını, terleme, titreme gibi belirtiler yaşadığını..


ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ
Tuvalet eğitimi çocuğun, bir başkasının yardımına ve hatırlatmasına ihtiyaç duymadan, kendi başına yapabileceği bir beceriyi kazanması olarak tanımlanabilir. Henüz yabancı olduğu ve bilmediği bu gizemli süreci tanımaları ve kontrol etmelerine yarar s..


Anne-Baba Kaybı Yaşayan Çocuklar
Yapılan çalışmalar, çocukların %5-6’sının, 16 yaşına gelmeden ebeveynlerinden birini kaybedebilme ihtimali olduğunu söylemektedir. Travmatik ve sarsıcı bir olay olarak kabul edilen ölüm, çocuğun yetişkine oranla daha farklı tepki vermesine yol açar. ..


Bebeğiniz Uyumuyorsa
Anne ve babaların en sıkıntı çektikleri konulardan biri bebeklerine uyku alışkanlığı kazandırmalarıdır. Yenidoğanın ya da 6-7 aylık bir bebeğin, hatta bazen daha büyük yaşta bir çocuğun uyku düzeni olmayışı, anne ve baba için sıkıntı veren, kaygı yar..


Çocukluk ve Ergenlik Döneminde Depresyon Tanısı
Dışsallaştırma Bozuklukları Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, Antisosyal Kişilik Bozukluğu, Davranım bozukluğu bu gruba girer. Kavgalara karışmak, huzursuzluk gibi belirtiler ailelerin ve öğretmenlerin çok kolay dikkatini çeker. Bu tür..


Çocukluk ve Ergenlik Döneminde Depresyonun Nedenleri
Çocuk ve ergenlere özgü depresyon belirtileri özetle şöyledir:  Kendini mutsuz veya boşlukta hissetme  Eskiden zevk aldığı şeylerden zevk almama ya da eskisi kadar hoşlanmama  Sık sık ve basit şeyler için ağlama ya da ağ..


Çocukluk ve Ergenlikte Depresyon & İntihar Hakkındaki Mitler ve Gerçekler
 Ülkemizde, kızlar için namus, bekaretin bozulması, evlenemeyecek olma ("Seni kimse almaz! Bir işe yaramazsın!" şeklinde bir yaklaşım)  Erkeklerde üniversiteyi kazanamama, iş sahibi olamama ("İleride aile reisi olacaksın bir de!" ş..


Çocukluk ve Ergenlikte Depresyonun Psikolojik Modeli ve Tedavisi
Çocukluk depresyonunun psikolojik modeli: Bilişsel Çarpıtma  Depresif çocuklarla yapılan araştırmalar, bu çocukların bilişsel şemalarının, depresif olmayan çocuklara göre daha olumsuz olduğunu göstermiştir.  Beck’in bilişsel mode..


oglum
merhaba ; benım 7 yasında 1. sınıfa gıden oglum var. cok hırcın sevgısını ihtıyaclarınıı bıle hırcınlıkla anlatıp ıfade edıyor..
9 yaşındaki kızımın yeme sorunu..
merhaba..benim bir kızım var 9 yaşında diğer öğünlerde hiç bir sıkıntım yokken yani ort.1 porsiyon(tabak)yiyorken sabah kahval..
Yemek Yemek
Merhaba, Oğlum Temmuz 2010 doğumlu. 7 aylık olana kadar sadece anne sütü, 7-8 ay arası anne sütü ve aptamil mama, 8- 24 ay arası..
kizim beni dinlemiyor
Benim sorunum 6.5 yasinda olan kizim butun uyarilarimiza ragmen bizi kesinlikle dinlemiyorum ona yaptiginin yanlis oldugunu so..
Kızım neden böyle davranıyor?
Evliyim iki yaşında bir kızım var . Çalışıyorum. Eşimde başka bir ilde çalışıyor.Şuan kızımla yaşadığımız şehirde kimsemiz yok. K..
Çocuğumun dediklerinden doğru anlam mı çıkarıyorum?
Merhabalar; Ben 35 yaşındayım. 8 Yaşında bir oğlum var. Kafama takılan ve bi türlü yanıtını bulamadığım bir sorunum var oğl..
Kızım
10 yaşında kızım var. İlkokul 4 sınıf öğrencisi. Derslerinde başarılı, (derece alabilen kapasitede) Arkadaşları ile uyumlu, Öğ..
Oğlum
Benim 8 yaşında 2. sınıfta okuyan bir oğlum var.Aynı zamanda sınıfından bir kız arkadaşıyla masa tenisi kursuna gidiyor.Geçen akş..
7 yaşındaki kızım aktivite kabul etmiyor
7 yaşında iöo 1.sınıfa giden kızımı müzik, dans, tiyatro veya herhangi bir aktiviteye sokamıyoruz. yapamayacağından korktuğunu düş..
konuşma güçlüğü
oğlum 3 yaşında konuşma güçlüğü yaşıyoruz duyma problemi yok , herşeyi çok iyi anlıyor iki kelime var telgrafik konuşmaya ne z..

 

Psikonet Hakkında | Kullanım Şartları | Hizmetlerimiz

Adres: Valikonağı Cad. No: 161/8 Çam Apt. 34363 Nişantaşı / İSTANBUL
Tel: +90 (212) 2318443   Cep: 0533 6038818   Faks: +90 (212) 2312277   E-posta: info@psikonet.com
Site kullanımı ile ilgili problemleri webmaster'a bildirmek için tıklayın.
© Bu Sitedeki yazılı materyal izinsiz kullanılamaz, çoğaltılamaz.