facebook
Instagram
Rumuz :
Parola :

  Soru/Cevap Köşesi

Uyku Bozuklukları


UYKU
Uyku, insan yaşamının 1/3’ ünden fazlasını kaplayan fizyolojik bir gereksinimdir. Uyku bozuklukları, pekçok ruhsal hastalığa eşlik edebildiği gibi, birincil olarak sadece uyku bozukluğu gelişebilir. Ancak uyku sadece zihinsel yaşamın önemli b..


İNSOMNİA - UYKUSUZLUK
Uykuya dalma güçlüğüdür. Aslında bir psikiyatrik tanı sınıflandırması olup olmadığı durumu oldukça karmaşıktır. Araştırmacıların çoğu uykuya dalma güçlüğünün diğer psikiyatrik durumlara ikincil olarak ortaya çıktığını ve hastalığın tedavisiyle uykuya..


HİPERSOMNİA - AŞIRI UYUMA
Bu hastalık aşırı uyuma ve gündüzleri uyuklama olarak ikiye ayrılır. Kelime anlamı çok uyuma olan hipersomnia genellikle diğer psikiyatrik hastalıklara eşlik eder. Nadiren tek başına bulunarak birincil hipersomnia adını alır. Bu durumda uyarıcı ilaçl..


UYKU - UYANIKLIK DÖNGÜSÜNDEKİ BOZUKLUKLAR
Burada en dikkat çekici özellik hastaların herhangi bir zamanda uyuyabildikleri halde, istedikleri zaman,genelde, uyuyamamalarıdır. Bu hasta grubunda kronik yeti yitimi ve sosyal uyum sorunu oluşturan hastalıkların dışlanmasıdır ( örn şizofreni). ..


RÜYA SIKINTI BOZUKLUĞU
Uyku sırasında normalde her kişi korkutucu rüyalar görebilir. Ancak normal olan tipinde bu rüyalar kişiyi genelde uyandırmaz ve tekrar etme eğiliminde değildir. Ancak rüya sıkıntı bozukluğunda kişi uyku sırasındaki normal uykusunun yanı sıra korkutuc..


KARABASAN
Şiddetli korkutucu, panikletici bir durumdur. Genellikle uykunun NREM dönemlerinde çığlık ve dehşet içerisinde uykudan uyanma ile kendini gösterir. Çocuklarda erişkinlere oranla daha sıktır. Yoğun bir sıkıntıyla beraber kişinin kafası karışır, rüyayı..


UYURGEZERLİK
İlgi çekici bir hastalıktır. Genellikle uykuya daldıktan hemen sonra görülür. Uykunun ilk 1/3'lük döneminde ve NREM döneminde ortaya çıkar. Sıklıkla 10'lu yaşlara kadar görülür. Kişi birden yataktan kalkara bazı otomatik hareketleri yapar. Bunlar yür..


UYKUNUZU GELİŞTİRMEK
Bu yazı, Nisan, 2004'te PsikoNET Yayınları'ndan çıkacak, KABUSLAR ve Başa Çıkma Yöntemleri adlı kitaptan alınmıştır. Kitapta uyku ile ilgili diğer konuların da başlıkları şöyledir: Uykumu Geliştirmek İçin Neler Yapabilirim? Uyku Sağlığı U..


düzelmek istiyorum
meraba ben 21 yaşında ünivrsite ğrencisiyim. ktü bi çocukluk geçirdim. kendimi bildim bileli geceleri uyuyamam bunun için film ..
uyku problemi ve çalışamama
Uzun zamandır günde 12 13 saat uyuyorum. Üniversite öğrencisiyim uyumaktan okula gidemiyorum. Ders çalışmakla aram hiç iyi değil d..
uykuda konuşma
Merhaba, eşim sabaha doğru uykusunda sürekli konuşuyor. Bu sanki uykuda konuşma değilde normal bir şekilde yapılan bir konuşma gib..
Selam...
Selamun Aleykum.Doctor size yalvariyorum bana yardim edin,ben bakuden yaziyorum burda bana yardim edecek bir psikyatri bulamadim m..
tekrarlayan kabuslar
tekrarlayan kabuslarım var rüyamda uyanıyorum ve bunun rüya olduğunun bilincinde oluyorum ve kötü bişey olcak gibi bi hisle an..
uykucu şirin...
meraba ben günlük uyma saatin en fazla ne kadar olması gerktigini ögrenmek istiyorum..genelde 8 saat uykunun çok ideal oldugu söyl..
İYİLEŞMEK İSTİYORUM
UZUN ZAMANDAN BERİ UYKU PROBLEMİ İLE UĞRAŞIYORUM.ERKEN YATIYORUM DELİKSİZ UYKU HİÇ UYUMADIM DİYEBİLİRİM.SABAHA KADAR ZORLADA OLSA ..
uyku bozuklugu
mrblar benım sorunum su gecelerı uyuyamıyorum aksam dahı sabah 6ya kadar uyuyamadım.arasıra tam uykum duzene gırdı derken yıne gec..
uyur gezerlik
ben bir uyur gezerim ben ve ailem bundan çok rahatsız ve ben geceleri dışarı kaçmalarım,kabloları boğazıma dolayıp kendimi öldürme..
çok uyumakla ilgil
ben 27 yaşınada çalışan bir bayanım. çocukluğumdan beri uykuya bir düşkünlüğüm vardı fakat son zamanlarda daha da arttı ve uyanmak..

 

Psikonet Hakkında | Kullanım Şartları | Hizmetlerimiz

Adres: Valikonağı Cad. No: 161/8 Çam Apt. 34363 Nişantaşı / İSTANBUL
Tel: +90 (212) 2318443   Cep: 0533 6038818   Faks: +90 (212) 2312277   E-posta: info@psikonet.com
Site kullanımı ile ilgili problemleri webmaster'a bildirmek için tıklayın.
© Bu Sitedeki yazılı materyal izinsiz kullanılamaz, çoğaltılamaz.