facebook
Instagram
Rumuz :
Parola :

  Soru/Cevap Köşesi

Dürtü Kontrol Bozuklukları


İMPULS (DÜRTÜ)KONTROL BOZUKLUĞU
İmpuls kontrol bozukluğu, genellikle karşı konulmaz dürtülerin sonucu olarak yapılan,kişinin kendisine veya başkalarına zarar veren davranışlarla karekterize ruhsal hastalıklar grubuna verilen ortak isimdir. Sınıflandırma tanımlarına göre bu bozukluğ..


KLEPTOMANİ - ÇALMA HASTALIĞI
Kleptomani,maddi değeri ve kişisel kullanım ihtiyacı ile bağlantılı olmayarak bir şeyler çalmak için dayanılmaz ve tekrarlayıcı bir dürtünün eyleme geçmesidir diye tanımlanabilir. Kleptomaninin yaygınlığı ile ilgili sağlıklı veriler mevcut değil..


PİROMANİ - YANGIN ÇIKARMA HASTALIĞI
Piromani nadir görülen, tanı konması kolay olmayan ve üzerinde yeterli çalışma yapılmamış bir psikiyatrik bozukluktur. Piromaninin nadir olmasına karşılık,diğer psikiyatrik hastalıkları olanlarda yangın çıkarma oldukça yaygındır. İmpuls kontrol bozuk..


PATOLOJİK KUMAR OYNAMA
Genel erişkin nüfusun yaklaşık % 1-3’ünün patolojik kumar oynama ölçütlerini doldurduğu bildirilmiştir . Bu oran psikiyatrik hastalar arasında % 6’ya; alkol-madde bağımlılarında %8-25 gibi yüksek düzeylere ulaşmaktadır. Amerika Birleşik D..


İNTERMİTANT EKSPLOSİF (ARALIKLI PATLAYICI ) BOZUKLUK
Yeterince güvenilir veri bulunmamasına karşın aralıklı patlayıcı bozukluğun nadir olduğu düşünülmektedir. Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülmektedir. Bu bozukluğun başlangıç yaşıyla ilgili bilgiler sınırlı olmakla birlikte, ergenlik sonu il..


TRİKOTİLOMANİ - SAÇ KOPARMA HASTALIĞI
Trikotilomani impuls kontrol bozuklukları içerisinde yer alan kronik saç koparma hastalığıdır. Obsesif kompulsif bozuklukla benzerliklerinden dolayı obsesif kompulsif spektrum bozukluklarından birisi olarakta değerlendirilmiştir. Trikotilomaninin esa..


KOMPULSİF ALIŞVERİŞ YAPMA
Kompulsif alışveriş yapma, gerilimin rahatlaması veya doyumla sonuçlanan karşı konulamaz alışveriş dürtüsüdür. Amerikan psikiyatri birliğinin tanısal değerlendirme sınıflamasında yer almamakla beraber giderek dikkat çeken bir bozukluktur. Kompulsif a..


Öfkenin Bilişsel Davranışçı Açıklaması ve Tedavisi
Özet Öfke, geniş bir bilişsel davranışçı çerçeve içinde ele alınır. Bu çerçevenin içine, tetikleyici olaylar; kişinin, geçici koşulları ve daha kalıcı bilişsel, ailesel/kültürel süreçleri içeren, öfke-öncesi durumu; birincil ve ikincil değerlendir..


Belirli öfke problemleri için öfke tedavilerinin etkinliği: Meta-analitik bir gözden geçirme çalışması
Bu meta-analitik gözden geçirme çalışmasında, Ocak 1980-Ağustos 2002 yılları arasında yapılan 23 araştırmanın sonuçlarından yararlanılmıştır. Bu sonuçlardan hareketle öfkenin farklı öğelerine odaklanan, farklı öfke tedavilerinin etkinliği araştırılmı..


Öfke tedavisi üzerine yaklaşımlar: Tartışma ve yorumlama
Klinik bir problem olarak öfke ve “Öfke bozuklukları” Öfke kişiler için işlevsel bir özelliğe sahiptir. Bir zorlukla karşı karşıya gelindiğinde, fiziksel ve psikolojik kaynakları harekete geçirir, düzeltici eylemler için davranışı tetikler, tahamm..


ÖFKE KONTROLÜ İÇİN İPUÇLARI
Sık sık yaşadığınız öfke atakları, ailenizle, arkadaşlarınızla, çalışma arkadaşlarınızla ve hatta hiç tanımadığınız insanlarla ilişkilerinizi olumsuz etkilemeye başladıysa, öfkenizi ifade etme şeklinizi değiştirmenizin zamanı gelmiş demektir. Öfkeniz..


ÖFKE İLE BAŞETMEDE YARARLANILAN TEKNİKLER
Öfke insan deneyiminin doğal bir parçasıdır. Bir zorlukla karşı karşıya geldiğimizde, fiziksel ve psikolojik kaynaklarımızı harekete geçirir, sorunu çözmek için amaca yönelik davranışlarımızı tetikler ve tahammülümüzü kolaylaştırır. Buna karşılık, k..


sinir
sinirlerime hiçbir türlü hakim olamıyorum anlık öfkelerim çok oluyor ve sinir esnasında çok ağır sözler söyleyebiliyorum..
Şimdiden Teşekkürler...
sevdiğim kişiler istemediğim şeyleri yapınca sinirlerim aşırı geriliyor karşımdaki kişiye zarar vermemek için kendimi sıkmakta..
ne yapmam gerektiğini bilemiyorum
merhabalar benim 20 yasında bir kız kardesim var ve son 3 yılda onda bazı değişiklikler oldu ben ne apmam konusnda çaresiz kaldım ..
irade problemim
iradem çok zayıf nasıl kuvvetlendirmeliyim?..
sinirrrr....
merhaba benim sorum eşim herşeye çok çabuk sinirleniyor ve çabuk çabuk sakinleşmiyor,ayrıca kendisi maleesef intihara bile kal..
sinir ve sıkıntı halinde kendimize bilinçsiz zarar verme
sıkıntılı ya da sinir halinde karşımızdakiler zarar vermemek adına bilinçsz olarak ellrimizi yara yapacak kadar kazımak ve dudak..
trikotilomani
Trikotilomani ile ilgili nasıl bir tedavi yöntemi tavsiye ediyor veya uyguluyorsunuz?..
tırnak yiyorum
ben 14 yaşında bir genç kızım 3-4 senedir tırnak yiyorum hemen hemen her marka acı ojeyi denedim ama yinede yiyorum psikoloğa gi..
öfke sorunu
benim sorunum öfke kontrolü ile ilgili 2 yaşında bir kızım var ona ve çevremdeki insanlara öfkelendiğimde kendimi klontrol edeme..
takıntılı olan arkadaşıma nasıl yardımcı olabilirim.
Arkadaşım çevresindeki herkese zarar veriyor.sonra pişman oluyor.hep açıklaması var.şu olaya kızmıştım üstüne geldin.hiç bir şeyi ..

 

Psikonet Hakkında | Kullanım Şartları | Hizmetlerimiz

Adres: Valikonağı Cad. No: 161/8 Çam Apt. 34363 Nişantaşı / İSTANBUL
Tel: +90 (212) 2318443   Cep: 0533 6038818   Faks: +90 (212) 2312277   E-posta: info@psikonet.com
Site kullanımı ile ilgili problemleri webmaster'a bildirmek için tıklayın.
© Bu Sitedeki yazılı materyal izinsiz kullanılamaz, çoğaltılamaz.