İmpuls (Dürtü) Kontrol Bozukluğu

İmpuls kontrol bozukluğu, genellikle karşı konulmaz dürtülerin sonucu olarak yapılan,kişinin kendisine veya başkalarına zarar veren davranışlarla karekterize ruhsal hastalıklar grubuna verilen ortak isimdir. Sınıflandırma tanımlarına göre bu bozukluğun oluşmasında üç unsur olması gerekir.

1 - Kendine veya başkasına zarar verebilecek bir impuls veya isteğe direnmekte yenik düşmek. Bu impulsa karşı bilinçli direniş olabilir veya olmayabilir,ve olay için önceden hazırlık yapılmış olması veya olmaması tanıyı etkilemez.

2 - Olay öncesi giderek artan bir gerginlik olabilir.

3 - Olay sırasında hoşlanma, zevk alma gibi bir duygu vardır. Olay tamamen benlikle uyumludur. Olayın hemen arkasından bir pişmanlık duygusu olabilir veya olmayabilir. Bu bozuklukların hemen hepsi yüzyılı aşkın bir süreden beri tanımlanmıştır.

Aralıklı Patlayıcı Bozukluk, Kleptomani, Piromani, Patolojik Kumar Oynama, Trikotillomani ve Başka Türlü Adlandırılamayan Dürtü Kontrol Bozuklukları olarak sınıflandırılmaktadır.


TÜM KİTAPLARDA %45'E VARAN İNDİRİMLER

İyi Hissetmek
%25
indirim
85 TL
63.75 TL
Hayatı Yeniden Keşfedin
%25
indirim
70 TL
52.5 TL
Mod Terapisi
%25
indirim
55 TL
41.25 TL
Jane Doe

Psikiyatr H.Alp Karaosmanoğlu

1969 yılında İzmir'de doğdu. 1993 yında Ege Üniversitesi Tıp Fakülesi'nden mezun olduktan sonra Psikiyatri ihtisasını Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde tamamladı. Analitik Yönelimli Grup Terapileri, Bilişsel ve Davranışçı Psikoterapi, Cinsel İşlev Bozuklukları Tedavileri eğitimlerini tamamladı.

2000 yılında PsikoNET Psikoterapi ve Eğitim Merkezini kurdu. Halen bu merkezin yöneticiliğini yapmaktadır. Bilişsel ve Davranışçı Terapi eğitimini ve süpervizyonunu bitirdikten sonra 2002 yılında Şema Terapi ile ilgilenmeye başladı ve 2005 yılının başlarından itibaren bu tedavi türünün ülkemizde tanınması ve uygulanması amacıyla eğitmlere başladı. ISST (International Society of Schema Therapy) tarafından "Advanced" seviyede Şema Terapisti ve eğitimcisi olarak tanınan Dr. Karaosmanoğlu halen bu eğitimleri sürdürmektedir.

2003 yılında PsikoNET Yayınlarını kuran Dr. Karaosmanoğlu, Bilişsel ve Davranışçı Terapi ve Şema Terapi konularında çeşitli kitapların çevirilerinde yer aldı ve editörlüklerini yaptı.