Çocuğum Yemiyor, Ne Yapmalıyım?

“Yemek saatleri yaklaştıkça sıkıntılarım başlıyor.”
“Diğer çocuklar ne güzel yiyor, bir de benimkine bak.”
“Bütün gün ağzına bir lokma yemek koymadı.”
“Başkaları ne güzel yediriyor, bana gelince ağzını açmıyor.”
“Evde her yemek saati bağırıp, çağırmaktan bıktım.”

Bu cümleleri uzatmak mümkün. Sizin de ailenizde buna benzer sorunlar yaşanıyorsa bize kulak verin.
Çocukların çok küçük yaşlardan itibaren, kontrol sağlayabildiklerini keşfettikleri konulardan biri; yemek yemek diğeri ise tuvalet alışkanlığıdır. Çocuklar, daha bebeklik dönemlerinden başlayarak, yemek yiyerek veya yemeyerek ailelerini denetim altında tutabileceklerini fark ederler. Yemek yeme saatlerinde işleri zorlaştırarak, ailelerin dikkatini kendilerine çekebilirler, kızgın oldukları anne veya babaya eziyet çektirebilirler.

Beslenme; çocuğun sağlıklı olması için gerekli olduğundan, anane- babalar , özellikle de bu konuda oldukça ısrarcı davranırlar. Çocukları ne kadar çok yerse o kadar sağlıklı olacaklarını düşünerek, onu sürekli yedirmeye çalışırlar ve çocuk yemeyi çeşitli nedenlerle reddettiğinde kendilerini kötü, başarısız bir anne olarak görürler. Annesinin bu konudaki zaafını hisseden çocuk yeme davranışını anneye karşı kullanmaya başlar, başkaları kolayca yedirebilirken anne çok sıkıntı çekmeye başlar. Yedirme sırasında annenin üzüldüğünü veya sinirlendiğini hissettikçe .ocuk davranışını devam ettirir. Olayı çözecek davranışın, olayı başlatan kişiden, anneden gelmesi gerekmektedir.

Anne- babalarını çocuklarını beslenmesi konusunda gösterdikleri duyarlılıklar, sadece kendi kafalarındaki iyi anne- baba imajından kaynaklanmamaktadır.

Çevredekiler, özellikle de kendi anne- babaları, büyükleri ve diğer büyükler tarafından gelen “ Bu çocuğa yemek yedirmiyor musunuz?, çok soluk görünüyor.”, “ Aç kalıyor bu çocuk, hasta olacak”, “bu kadar az yerse bu çocuk büyümez”, “ bacakları çırpı gibi, vah vah bu çocuğun ailesi hiç ilgilenmiyor galiba” gibi yorumlar , anan babayı bir yandan kızdırırken bir yandan da üzmekte, kendilerini suçlu, kötü, başarısız bir anne- baba olarak hissetmelerine yol açmaktadır.
Bu duygu ve düşüncelerle dolan anne- baba zorlu ve kaybetmeleri neredeyse kesin olduğu bilinen ( ancak onların fark edemedikleri) bir mücadeleye başlarlar. “hadi oğlum, yesene” “bak bu son lokma, hatırım için ye”, “önüne dön”, “ağzında tutma” tarzı cümleler yemek masasını süslemeye başlar. Elinde tabakla çocuğun arkasından koşuşturmak, ilgisini çekebilecek hikayeler, masallar anlatmak, vaatlerde bulunmak, ve tüm bu çabalara rağmen çocuk halen yemiyor, ağzında tutuyorsa sinirlenmek, bağırıp çağırmak , çocuğa cezalar vermek, hatta bazen vurmak... çocuğa yararlı olması için harcanan tüm bu çabalar, hüsranla sonuçlanabilmektedir.

Çocuk yine yememiş olur, anne baba çok sinirlidir, belki de birbirleriyle tartışmaya başlamışlardır, evde huzursuzluk hakimdir. İş inada binmeye başlar, çocuk bazen boyun eğip bir- iki lokma yese de çoğunlukla yediğini ağzında tutar, kusar, tükürür. Bir sonraki yemek saati için bıçaklar bilenmeye başlanmıştır, her iki taraf çeşitli önlemler almaktadır, tam bir sinir harbidir iki tarafın da yaşamakta olduğu.

Anne- babalar bu konuyla ilgili neleri akıllarına getirmeliler?

 • Çocuğun büyüyüp gelişmesi için gerekli olan tek şeyin yiyecekler olmadığını hatırlayın. Çocuk sevgiyle, şefkatle, ilgiyle de beslenir.

 • Çocuğunuzun sağlıklı gelişmesi için çok yemesi gerekmez, dengeli beslenmesi yeterli olacaktır.

 • Çocuğunuzu diğerleriyle karşılaştırmayın, her bünyenin gereksinimi ve büyüme hızı farklıdır.

 • Çocuğunuzun gereksinimlerine, sizden beklediklerine- istediklerine kulak verin. İlk yıllarda beslenme daha önemli bir gereksinim olsa da, ilerleyen yıllarda çocuklarınızın sizinle daha çok vakit geçirmek, birlikte bir şeyler paylaşmak gibi gereksinimleri daha ön plana çıkacaktır. Yine de çocuğum yemiyor, ne yapmalıyım diyorsanız;

 • Aç olan çocuk eninde sonunda yemek ister, onun kendinin aç olduğunu fark etmesine izin verin. “şunu yer misin, bundan da ister misin, belki bunu seversin” gibi sorulardan uzak durun.

 • Çocuğunuzu yemeğini masada oturup yemesi için teşvik edin. Yemek masasını sıkıntılı değil de aile üyelerinin günlerini nasıl geçirdiklerini anlattıkları, sohbet ettikleri bu arada da hep beraber yemek yedikleri bir yer olmasına çalışın.

 • Sadece öğününde yemek teklif edin, yemek aralarında atıştırmalarına izin vermeyin, zaten küçük olan mideleri çabuk doyuran bu abur- cuburlarla dolacak, açlık hissi ortadan kalkacaktır.

 • Yemek seçimiyle ilgili olarak, onun için besleyici olduğunu düşündüğünüz yiyeceklerden evde olanlar arasında seçim yapmasını isteyebilirsiniz, seçtiği halde yemediği yiyeceği bir başka öğünde tekrar deneyebilirsiniz. Sofradan yemeden kalkmışsa birkaç saat sonra acıkabilir, öbür öğünü bekletmek ve abur- cubura izin vermemek daha uygun olacaktır.

 • Yemek sırasında ne kadar sinirlenirseniz sinirlenin belli etmemeye çalışın. Dolu tabağı gayet sakin bir şekilde çocuğunuzun önünden alın ve gülümseyerek sohbetinize veya yapacağınız şeye devam edin.

 • Yemeğini yemediği için çocuğunuzu cezalandırmayın veya yediği için ödüllendirmeyin.

 • Yemeğini yemesi için ısrarcı olmayın, sözler vermeyin, masal veya hikayelerle dikkatini dağıtıp ağzına yemeği tıkmayın.

 • Yemeklerin hepsini birbirine karıştırıp hızla yedirmeye çalışmayın. Bırakın sırasına kendi karar versin. Kendilerine ait bir yemek zevklerinin gelişmesine olanak tanıyın.

 • Yemek sofrada yenir, elinizde tabak oda oda dolaşmayın.

 • Hiçbir şey yemiyor bari bunu seviyor yesin diyerek, besleyici değeri olmayan, ancak çabuk doyuran gıdaları çocuğunuza yedirmeyin. ( yemekten sonra yenilen bir iki bisküvi, gofret veya şekeri bunun dışında tutabilirsiniz)

 • Yemek işini inada bindirmeyin, bu yolla çocuğunuzun sizin üzerinde egemenlik kurmasına izin vermeyin.

 • Yemek saatinde evde değilseniz , çocuğunuzu gördüğünüzde ilk sorunuz “yemeğini yedin mi?” veya “ne yedin bu akşam?” olmasın, çocuğunuzun diğer yaptıkları da sizi en az yemesi kadar ilgilendirsin. Ayrıca da can sıkıcı bir konu açarak günü geri kalan kısmında sıkıntı yaşamanız ikiniz açısından da kötü olacaktır.

 • Çocuğunuzun yemeyle ilgili sorununu onun duyabileceği yerlerde başka kişilerle paylaşmayın, çocuğunuz bu olaydan iki şeklide etkilenir. Hem kendinin bile tam anlamıyla farkında olmadan yaptığı ilgi çekebilme işini yemeyerek başardığını algılar, hem de sizi üzmekten dolayı kendi kötü çocuk olarak hisseder. Zaman zaman da size kızdığında sizi cezalandırmak için yemeği kullanılır hale gelir.
  Unutmayın ki; iyi anne- baba olmak çocuğunuzu iyi gıdalarla beslemekten geçmiyor. Çocuğunuzla aranıza hiçbir şeyin- yiyeceklerin bile- girmesine izin vermeyin, açığı sonradan kapatılamayan tek şey sevgidir- güvendir.


TÜM KİTAPLARDA %45'E VARAN İNDİRİMLER

İyi Hissetmek
%25
indirim
36 TL
27 TL
Hayatı Yeniden Keşfedin
%25
indirim
38 TL
28.5 TL

İçerik Yazarı:

 1. Nuriye kurultay 6/16/2015 2:32:40 PM

  27kasım 2015 3.330kilo 50cm doğdu 1ay kadar süt aldı daha sonra mamaya devam ettik 6aylık olduğumuzda ek gıdalara geçtik fakat kaşıkla yemek agzında tutuyor yutmuyor mamasınıda uykuda alıyor Su an kilosu 8.buçuk kilo boy 74cm doktor kan idrar tahlili ve ultrason çektı hiç bir sıkıntı yok agzında tutma olayına be yapmalıyım ve saatlerce yemek yemese sıkıntı yok

 2. benim kızım bir yaşında hiç yemek yemiyor ağzında bekletiyor yanagını sıkıp zorla ağzına veriyorum sonra da kusmuk ile onu çıkarıyor

 3. benim torun yemek yemiyor (8)aylık 6 kilo çok zayıf

 4. oznur karabulut 8/23/2015 10:15:33 AM

  Beni kizim 3bucuk bizle oturup yemiyor ne yapmali bana yardim edin azina bizin yedigimiz den sokmuyor bende israetviyorum

 5. Benim kizim 7 yasinda hama yemek yemiyor bir haftatir ve kizim zakat yurumuyor konusmuyor be ne yapabiliri bana yardim etin

 6. Melahat özen 8/31/2015 11:33:09 AM

  Offf benim oğlum 3 buçuk yasında ama tek düzey besleniyor yani tatlı ve hamur isi ağırlıklı yıyor et tavuk ve sebze gibi yemekler yeniyor ne yapabilirim

 7. Benim oğlum 3 yaşında sadece tarhana çorbası ve mercimek çorbası yiyor tabi bide yoğurt inanın başka hiç birşey yemiyor kahvaltısını mama şeklinde yiyor kesinlikle ayrı ayrı yemez herşeyi denedim fakat hiç bişey fayda etmedi üzülüyorum çok

 8. 1yasinda kızıma hiçbir şey yediremiyorum devamlı annesutu almak istiyor ne yapmalıyım

 9. Benim oglum haziran 2012 dogumlu ve suan 15 kilo hic yemek yemiyor az once sinir kirizi gecirdim yine yemiyor bugun itibariyle telefon tablet yasakladim onceden onlarda bisey izlerken daliyordu yediriyordum simdi oda yok sabah kakaolu sut icti 1 bardak saat aksam ustu 4 oldu halen agzina bir lokka sokmadi artik cok kotu hissediyorum millet aa bu anereksia diyor iyice sinirleniyorum gercekten artik cocuguma vurmak ve sinir olmak istemiyorum bugun itibariyle zorlamiycam ustelemiycem isterse yesin ac oldugunda soylemesi gerek

 10. yeliz bayraktar 10/18/2015 10:49:23 AM

  3 yasinda oglum var sutten baska bisery yediremiyorum cok nadir cotrba yiyor jkafayi yemek uzereyim ya ise basladim simdi kayinvalidemle duruyor ondan sut bile icmiyormus annem gelcek annem yapcak diyormus .bana yardimci ol un napicam ben

 11. Benim oğlum 8 yaşında inanın bana 3 yaşından bu yana ne bir çorba nede sulu bir yemek ağzına sürmedi yediği 4 yada 5 çeşit şey var.digerlerinin tadına bile bakmıyor.biktim artık yemek sorunundan çok çaresiz im ne olur yardım edin

 12. benim kizim 1bucuk yasinda neyaptim ettim yemek yemiyo gunlerce ac kalsa bilmyo istemyo anne sutu yememis simdiye kadar aptamil sutu iciyor agzina ek gida versen agzini kontrol etmezsen oyemek agzinda kokack eltiminkiyle beraber dogmus onun bebegne ne versen tastan daha yumusack olsun o yer

 13. Bahtiyar Kaya 11/3/2015 11:13:19 PM

  Teşekkürler. Harikasınız

 14. Benim oglum 20 aylik. Zorla yedryrum. Bu aralar hic yemyo bile bi sabh kahvltisi 6 da da biraz kus kus pilvi 1 bibrn sut okdr. Ne yapa blrim nolr bna yardm edin.

 15. Merhaba benim oğlum 4 yaşında ve fazla yemek seçmez ama ağzında bekletiyor ve yemeklerimiz 1 veya 1,5 saat sürüyor. Kendi kendine yemeyi istemiyor. Benim yedirmemi istiyor. Ben yedirince de saat lerce ağzında bekletiyor. Yemek saatlerimiz hep kavga ve bağrışmakla geçiyor. Yemek saati hiç gelmesin istiyorum. İnanın yemek dahi yapmak istemiyorum

 16. aynı teşhisleri yıllardır yaşıyoruz.yemek vakitlerinde ev tam bir harb alanına dönüyor.karı koca ilişkimizde bu durumdan nasipleniyor.anasınıfına oğlumuz bu sene başladı 5 buçuk yaşında.sabah kahvaltısında anneyle yememek için yaptığı mücadele artık akılalmaz derecede pisikolojimizi bozuyor.hersabah bağrış çağrış artık usandık.

 17. RABİA ATABEY 12/8/2015 1:08:30 AM

  benim oğlum 2 buçuk yaşında hiç bir şey yemiyor sulu yemek nedir bilmiyor sadece balık yiyor her öğün balık veremem ki bende gerçekten çok yoruldum artık bende çok inatcıyım zorlaniyorum arkasında dolaşmiyorum bizimle yerse yesin diyorum ama 1 saat sonra tekrar yemek getiriyorum lütfen yardım edin kafayı yemek üzereyım cocugunum yemek yemesini istiyorum az da olsa istiyorum LÜTFEN SİZDEN YARDIM İSTİYORUM

 18. Benim oglumda hicbirsey yemiyor ben beraber oturuyorum evdekilerle kotu oldum bağırıyorum diye ne yapcam herkez gibi bende bilmiyorum

 19. Benim oglumda hicbirsey yemiyor ben beraber oturuyorum evdekilerle kotu oldum bağırıyorum diye ne yapcam herkez gibi bende bilmiyorum

 20. Bende aynı durumdayım kahvaltı iki saat sürüyor en sonunda yorulup kaldırıyor yemek saati gelmesin istiyorum aç da kalsa yemiyor aklına mı gelmiyo yoksa suç bende mi bilemiyorum bazen kendimi suçluyor üzerine çok mu gidiyorum diyorum sadece karnını doyurmasını istiyorum ama yinede yemiyor benden kaçar hale geliyor sonunda ama sabretmeyi de bilmem gerekiyo canı isterse yiyor ama genelde aç geziyor çok üzülüyorummmm

 21. Hatice Aybay Demirdaş 12/20/2015 12:12:22 PM

  Merhaba benim çocuğum hiç yemek yemiyor sadece kahvaltı yapıyordu şimdi o da yok oldu ben üzüntüden bugün ağladım çalışan bir anneyim yeterince ilgilenmeye çalışıyorum bu arada diğer sorun ise herseye bağırıyor yapma dedikçe iyicene bağırıyor ne yapmalım lütfen yardım edin

 22. benımcocugum15 aylık 1 yasında benımkıde hıc bısey yemıyo bazen yıyı bazen ınatcılıgı tutuyor yukarda yazılanlar sankı benım ıcın benı taklıt edılmıs gıbı ben galıba hıc annelık yapamıyorum bende yemedıgı zaman annemde yıyo bazen ondada napcam ıstah acıcı vıtamın de verıyom yerse 2 kasık anca

 23. 15 aylık kızım şimdiye kadar güzel yemek yerdi ama sadece çorba yiyiyor ve ne çorbası yaparsam yapayım illa yoğurt lu olacak yoksa yemiyor du şimdi o nu da bıraktı sadece meme emmek istiyor o yetmeyince ben cildiriyoyum ne yapmalıyım bide kahvaltı alışkanlığını nasıl alistirabilirim sadece kuymak yani mısır unu tereyağı ve kaşar la yapılıyor onuda canım,canım yemiyor nolur yardımcı olun teşekkürler

 24. 2 yaşındaki kızıma hiç birşey yediremiyorum sadece süt içiyor herşeyi denedim ailece sofraya oturuyoruz onun tabağınada yemek koyuyorum biz yerken o sadece oynuyor ve kalkıp gidiyor masadan, biraz zaman geçincede süt diye ağlıyor önceleri vermiyordum saatlerce aç kalıyordu genede yemiyor. mecbur kalıp süt veriyorum tabi süt de tok tutmadığı için çok sık içmek istiyor.Restorana götürdüm orda başka çocukları görüp yer diye o da işe yaramadı, evde bebeklere yediriyoruz sonra sıra sende diyorum gene olmuyor, peşinden tabakla hiç bir zaman koşmadım kendi haline bıraktım ısrar da etmedim dökerekte olsa istiyorsa kendi yesin diye sevimli renkli bardaklar tabaklar aldım gene olmadı ama artık bende napıcağımı şaşırdım LÜTFEN BANADA YARDIM EDIN…

 25. Çıldırıcam .ne olur yardim edin.benim kızım 2013nisandogumlu.hiç yemiyor yemeği gördümü öğürüyor. Yemek yedirmek benim için bir azap saati.

 26. Benim cocugumda 1.5 yaşında ayni durumdayız yemiyor. Kimse çözüm sunmamis.bunun bir yolu olmali.bilen varsa paylassin lütfen

 27. Benim oğlum bir buçuk. Yasinda yemek yediremiyorum kriz gecirecem bir lokmayi alıp saatlerce ağzinda bekletiyo sonrasında tükürüyo ne yapmalıyım

 28. Benim oğlum 25 aylık hiçbirşey yemiyor doktora götürdüm tahlil yaptılar kemik yaşına bakıldı 14 aylık olarak çıktı yani gelişimi 10 ay geriden geliyo dedi ve Nestle nin çikolatalı mamasını verdi rapor çıkarıldı iştah açıcı özelliği olduğu söylendi fakat yine aynı eşimle beraber yemeğe oturuyoruz ben kendim yiyim istiyo eline veriyorum yani kısıtlamıyorum yine aynı yemeden bırakıyo bu sefer süt ver diyo onu da ben vermek istemiyorum zaten gece doktorun verdiği mamayı içiyo ne yapmalıyım lütfen yardım edin kendi yaşıtlarına bakıyorum bizimki yeni bir yaşında gibi duruyo çevremdeki insanlar da konuşunca bu niye yemiyor bu niye sürekli hasta bu niye hiç büyümüyo bir yaş kıyafeti giyiyor denilince daha çok sinirlenip zorla yedirmeye çalışıyorum yine başarısız oluyorum lütfen yardım edin anne sütü de almadı mama içti

 29. Benim kızım 10 yaşında 4. Sınıf ama ağzına 1 lokma yemek koymuyo hasta doktor serum verdi iyiydi yiyiyodu ama ratık yemiyo. Ne yapıcam ben hasta bir çocuk günlerdir internetteyim ama hiç birşe bulamıyorum offff lütfennnn yorumlara cevap verinn. 😭😭😭 sabah yimiyo öğlen yimiyo akşam yimiyo zorluyamıyorum büydü diye ama ne yapıcam cevap. ( Bu arada en büyk yaştaki kız benim ) NE YAPICAM ÇAĞREEE ???

 30. Benim oğlumda 1 yaşında ama hiç birşey yemiyor sadece acıktığı zaman memeye sarılıyor yardım edin lutfen.

 31. kbenim kızımda 20 aylık boy 78 cm 10 kilo hiçbirşey yemiyo benimkide 4 ay kadar emdi daha sonra aptamil mama verdik sulu gıda yiyiyor katı bişey yemiyor şimdi sadece arı mama veya süt içiyor hasta bide ilaç vermem gerek zorla yedirmeye çalışıyorum ne yapmam gerek yardımcı olurmusunuz lütfen hep böyle yemiyo şimdiden teşekkürler

 32. Benim kızım da 15 aylık hala beni emiyo we ek qıdaya qecemiyoruz ne werdiysem kusuyo yemek istemiyo. Sadece beni emmek istiyo .O yemedikce eşimin annesi üzerime qeliyo lütfen bana da yardm edin nolursunuz

 33. Benim kizim 8aylik anne sutunden baska hic birsey istemiyirun con fazla emiyor ne yapmaliyim luyfen yardim

 34. Benim oğlum 4 yaşında yemekle arası yok yemese yemiyecek ...Benim zorlamam ve ısrarımla azda olsa yiyor fakat agzında cok tutuyor vee hemen midesi bulanıyor.Kreşe gidiyor saat 2de yemek saati 3 ceşit yemekten birini oda az öğretmenin teşviki ile yiyormuş oda hep pilav oluyor ne yumurta ne patetes ne et ne balık sadeve pilav evdede oda zorla yiyor acana midesinde bi sorunmu var dedim dahiliyefe bişey yok dediler boyu arkadaşlarına göre kısa ve kilosu az minyon bizim yemek saatleri sıkıntılı geciyor ve bizle masada oturmuyor içerde televizyon başında yemek yiyor azda olsa vitamin almıyor kalsiyum almıypr ben cok tedirginim bana yol gösterirseniz şimdiden teşekkür ederim...

 35. kelin ilaci olsa başina surer bende biktim benikide yemiyor 4 yasinda sadacenesguikli sut içer cocuk gastrotelojiye göturecem once muaneymis ondan sonra aliyorlarmis gastrotelojiye

 36. Ben denedim bir faydası olmadı üzgünüz

 37. Benim kizimda 1ysinda memeden başka hiçbir şey yemiyor.ek gıdaya erken geçtik ama 8.aydan sonra bı kase çorba yıl akşama kadar zor yediriyorum şimdi sadece emiyor vitamin takviyesi veriyorum.ama iştah ya Bir artma hiç olmadı.ne yapacami bilmiyorum Allah'm yardimcimiz olsun sabaha kadar emzirmek ten gündüz sersemlesiyor insan bide 3yasinda bir kızım var o ayrı bir dert Allah'm büyük geçer bu günler yeme artık diycemiz zamanda gelecek

Yorumunuz