Sigara Niye Bu Kadar Zor Bırakılır?

Sigara kişinin kendisini daha iyi hissetmesine, öfkesinin azalmasına ve konsantrasyonunun artmasına sebep olur. Sigara kullanan kişilerde görülen kilo kaybı bazen istenen bir etkidir. Sigara ve içerdiği nikotin solunduktan sonra 10 saniye içinde beyine ulaştığı için arzu edilen etkileri hemen görülür. Sigara gün içinde belirli aralıklarla sürekli kullanılır ve kişinin yaşantısının bir çok anına girip benimsenmesine sebep olur. Çevrede sigaranın yaygın kullanılması ve kabul edilir olması kullanımın devamını kolaylaştırır. Ayrıca başkalarının sigara içerken gözlenmesi kişide sigara arama hissini arttırır. Yoksunluk belirtilerinden ve başaramamaktan korkma bırakmayı zorlaştırır.

Sigarayı neden bırakmalıyım?
Sigaranın içinde 4000’den fazla madde vardır ve bunların en az 43 tanesinin kansere sebep olduğu bilinmektedir. Sigara bugün önlenebilir ölüm sebeplerinde birinci sırayı almaktadır. Örneğin Amerika Birleşik Devletlerinde ölümlerin %20’sinden sigara sorumludur. Sigara içenlerin % 45’i sigaradan kaynaklanan bir hastalıktan ölecektir. A.B.D.’de her yıl 400.000 kişi sigaraya bağlı sebeplerden ölmektedir. Sigara kullanımı sonucu görülen akciğer kanseri sıklığı kadınlarda meme kanseri sıklığını aşmıştır ve yılda 140.000 kadın sigaraya bağlı sağlık problemlerinden ölmektedir (A.B.D).
Sigara kullanımı kalp damarlarının tıkanması sonucu gelişen kalp krizine (enfarktüs) sebep olur. Bunu damarların iç yapısını bozarak, kolesterol taşıyan lipoproteinleri ve oestrogen düzeylerini azaltarak ve kan şekerini yükselterek yapar. Kalp hastalığı ve felç sıklığı sigara içip doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda daha da yükselir.
Yılda 53.000 kişi sigara içenlerin yanında bulunduğundan ölür (A.B.D.). Özellikle küçük çocuklar yakınlarında sigara içilmesinden etkilenirler ve bu çocuklarda solunum yolu rahatsızlıkları daha sık görülür.
Sigara kullanımı adet düzensizliklerine sebep olur (premenstrüel sendrom dışında), kadınlık hormonlarından oestrogeni azaltarak erken menopoza ve osteoporosise sebep olur. Kadının doğurganlığı azalır ve hamileyken düşük yapma riski artar.
Gebeliğinde sigara içen kadınların çocukları düşük kilo ile doğarlar, büyümeleri yavaştır ve okulda öğrenme güçlükleri yaşarlar.
Daha çok genç yaştaki kadınlarda görülen doğum yolu kanserleri (serviks) sigara kullananlarda daha sıktır.
Sigara kullanımının ciltte kırışıklıkların artmasına, tırnakların kolay kırılmasına sebep olduğu bilinmektedir.

Sigaranın etkileri nedir?
Kullanımın başında: Nefes darlığı, astım ataklarının sıklaşmasına, impotans, kısırlık, kanda karbon monoksit düzeylerinin artmasına sebep olur.
Uzun süreli kullanımda: Kalp krizi, felç, akciğer ve diğer organ kanserleri (gırtlak, ağız içi, farenks, yemek borusu, pankreas, serviks ve kemik iliği), kronik bronşit ve amfizem görülür.
Çevreye olan: Eşte ve çocuklarda akciğer kanseri riski artar, çocukların sigaraya başlama riski artar, sigara içenlerin çocuklarında yeni doğan ani ölümü, astım, orta kulak iltihabı, ve solunum yolu hastalıkları daha sık görülür.

Kullanımın başında: Nefes darlığı, astım ataklarının sıklaşmasına, impotans, kısırlık, kanda karbon monoksit düzeylerinin artmasına sebep olur.
Uzun süreli kullanımda: Kalp krizi, felç, akciğer ve diğer organ kanserleri (gırtlak, ağız içi, farenks, yemek borusu, pankreas, serviks ve kemik iliği), kronik bronşit ve amfizem görülür.
Çevreye olan: Eşte ve çocuklarda akciğer kanseri riski artar, çocukların sigaraya başlama riski artar, sigara içenlerin çocuklarında yeni doğan ani ölümü, astım, orta kulak iltihabı, ve solunum yolu hastalıkları daha sık görülür.

Sigarayı bıraktıktan hemen sonra ne hissedeceğim?
Sigara bırakılınca bir nikotin yoksunluk tablosu ortaya çıkabilir. Bu yaşamı tehdit etmez, ancak tekrar başlamaya sebep olabilir. Yoksunluk şikayetleri; sigara içme isteği, tatlı gıdaları yeme ihtiyacı, özellikle dikkat isteyen işlerde performans kaybı, huzursuzluk, sinirlilik, uykusuzluk vs. Bunlar bir kaç saatte başlayıp, 24-48 saatte en şiddetli hale gelir. Çoğu şikayet 4 haftadan sonra kaybolur, ancak açlık hissi ve sigara içme isteği 6 ay veya daha çok sürebilir.
Sigara bırakılınca karaciğerden yıkılan ilaçların vücuttaki miktarları değişebilir. Bunun için kişi bırakmadan evvel bazı ilaçlar; örneğin psikiyatrik ilaçlar kullanıyorsa, bunlar doz ayarlamaları için gözden geçirilmelidir.

Sigarayı bıraktıktan sonra ne gibi olumlu değişiklikler olur?

 • Sağlığınız düzelir.

 • Tad duyunuz yerine gelir.

 • Kokuları daha iyi ayırt edebilirsiniz.

 • Tasarruf edersiniz.

 • Kendinize saygınız artar.

 • Bir maddenin kontrolü altından çıkabildiğinizi bilirsiniz.

 • Ev, araba ve nefesiniz daha iyi kokacaktır.

 • Bırakmayı düşünmekten kurtulursunuz.

 • Çocuklarınız için iyi bir örnek olursunuz.

 • Yakınlarınızı sigara dumanından kurtarırsınız.

 • Fiziksel olarak daha iyi hissedersiniz.

 • Spordaki performansınız artar.
Ben çok uzun zamandır sigara içiyorum, artık bıraksam da sağlığım düzelmez.
Yanlış. Sigarayı bıraktıktan 1 yıl sonra sigaradan kaynaklanan kalp hastalığı riski % 50 azalır. 10-15 yıl sonra sigara kullanımından kaynaklanan ölüm riski ortadan kalkar. 50 yaşından önce sigarayı bırakırsanız, sigaraya bağlı ölüm riski % 50 azalır.

Sigarayı bir kaç kez bıraktım. Ben hiç bir zaman tamamen bırakamayacağım.
Bir çok insan sigarayı bir kerede bırakamazsa hep başarısız olacağını düşünür. Oysa diğer bağımlılıklar gibi nikotin bağımlılığı da ortalama 5-7 defa denendikten sonra tamamen sonlandırılır. Her bırakma ve takip eden nüks bir sonraki denemede nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğretir.
Nikotin bağımlılığında nükslerin görülmesi doğaldır ve her nüksten sonra kişi, sigaraya teslim olmak yerine aktif bir şekilde o deneme sırasında nelerden faydalandığını ve nükse götüren sebepleri tespit etmelidir.
Sigarayı bırakıp tekrar başlayan bir insan sıkıntı yaratan durumlarla, nikotinin sakinleştirici etkisi olmadan nasıl baş edeceğini bilemeyen birisidir. Öfke, anksiyete, hayal kırıklığı ve benzeri duygular fiziksel uğraşlar (yürüyüş, temizlik, jimnastik) ve gevşeme yöntemlerine (derin nefes alma egzersizleri, ılık duş alma, müzik dinleme gibi) cevap verirken, depresyon, yalnızlık hissi, can sıkıntısı gibi duygularla kişinin hayatında ve kendisindeki olumlu yönleri bulması, tekrarlaması ve samimi, sıcak bir sosyal çevrenin yaratılması ile baş edilir.

Bağımlılık ile mücadelenin birinci şartı hiç bir zaman pes etmemektir. Kendinize ve başaracağınıza inanmak ve size yardımcı olacak çevreyi sağlamak diğer şartlarıdır.


Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almaktan korkuyorum.
Sigara bırakıldıktan sonra ortalama 5 kilo alınır. Bırakanların %10’unda 15 kilo kadar kilo artışı görülür. Kilo alma riskini taşıyanlar: kadınlar, 55 yaşın altındakiler, günde 25 sigaradan fazla içenlerdir. Özellikle kadınlarda kilo problemi sigaraya başlamada ve devam etmede önemli bir sebeptir. Kilo artışı ile gelebilecek sağlık sorunları sigara içmeye kıyasla çok azdır.
Sıkı diyet gibi önlemlerin sigarayı bırakmayı güçleştirdiği gözlenmiştir. Nikotin yerine koyma tedavisi, kilo artışını geciktirir. Kullanılan nikotin bandının dozu arttıkça kilo artışı azalır. Ancak nikotin yerine koyma tedavisi sonlandırıldıktan sonra kilo artışı tedavi öncesindeki hızla devam eder. Nüks olursa (bir süre kullanmadıktan sonra tekrar başlanırsa) kazanılan bütün kilolar verilir. Sigara tedavisinde kullanılan bir ilaç olan Bupropionun 7 haftalık bir uygulamadan sonra özellikle kadınlarda kilo artışını azaltmakta olumlu etkileri saptanmıştır.
Kilo artışında hem yemenin hem de metabolik faktörlerin etkisi vardır. Yani kişi eskisinden fazla yemese de kilo kazanabilir. Kişinin sigarayı bıraktıktan sonra sağlıklı ve aktif bir yaşantıya girmesi kilo artışını engelleyebilir.

Nikotin bağımlılığında kadın ile erkek arasında farklılıklar var mıdır?
Kadınlar erkeklere göre daha az sayıda sigara içer, nikotini daha az olan sigaraları tercih ederler. Ancak bu bağımlılığın daha az olduğu anlamına gelmez. Kadınların sigaradaki nikotin miktarı değiştiğinde farklılığı daha az anlayabildikleri ve sigaranın kokusu, görüntüsü gibi faktörlerin kadınlarda daha önemli olduğu saptanmıştır. Uluslararası sigara üreticilerinin kadınları da hedef almalarıyla sigaraya bağımsızlık, kadınların toplumdaki rollerini değiştirme, olgunluk ve güzellik gibi anlamlar yüklenmiştir.
Çalışmalar kadınların sigarayı bırakmaya daha az teşebbüs ettiğini gösteriyor. Bırakmayı çalışan kadınların tekrar başlama riski erkeğe göre daha yüksektir. Bunun nedeni kilo alımının daha fazla ve kaygı verici olması ya da kadınların yoksunluk bulgularının daha şiddetli olmasındandır.Yerine koyma tedavileri (nikotin bant) kadınlarda sigara içme isteğini yeterince azaltamayabilir. Bütün bunlardan sigarayı bırakma tedavilerinde kadınlara farklı yöntemler uygulanması gereği ortaya çıkmaktadır.
Ancak değişmeyen bir gerçek vardır; sigara içen kadınlar erkekler gibi ölür.


TÜM KİTAPLARDA %45'E VARAN İNDİRİMLER

İyi Hissetmek
%25
indirim
300 TL
225 TL
Hayatı Yeniden Keşfedin
%25
indirim
275 TL
206.25 TL
Mod Terapisi
%25
indirim
200 TL
150 TL

İçerik Yazarı:

 1. ben 2 kere 2 hafta boyunca içmedim. bugun kendime küfür ediyorum o bi dal sigarayı yaktığım için. bırakıcam diyosan inan 3 gün zor sonrası tamamen senin aklına geleni oldurma yada oldurmama durumundur canın çekmez aslında.

 2. 365 × 7.50 = 2.737.50 TL Sağlığımız için bırakamıyoruz belki sigaraya toplamda ödediğimiz para miktarı bırakmamıza yardımcı olur ... 2.737.50 lira zehire verdiğimiz para ve çocuklarımıza kötü örnek olmamız harcadığımız paradan daha büyük bir kayıp

 3. Sigara kişinin kendisini daha iyi hissetmesine, öfkesinin azalmasına ve konsantrasyonunun artmasına sebep olur(!) yazmışsınız. Fakat bunlar doğru değil. Eğer bir stres yaşıyorsam, örneğin: kaza yaptıysam, isten çıkarıldıysam, v.s sigara içince bu durum.değişmiyor. sorun ayni yerde sorun olarak duruyor. Kurtulduğum stres ise sigarayı yaktığım anda nikotin ihtiyacımı gidermiş olmamdandir

 4. sigarayı bırakalı bir hafta oldu ve hiç sigara içesim yok. 15 yıl kullandım ve geçen hafta 19 /09 /2015 tarihinde sigarayı bıraktım. bir anda karar verdim içmeyeceğim dedim ve içmiyorum da. inat ettim içmicem. :-)

 5. buraksancak 10/3/2015 9:28:56 AM

  yazı gerçekten çok güzel, iyi tespitler ve gözlemler olmuş. Çoğunu yaşadım bunların. Şu an sigarayı bırakalı 4.günüm, çok ağır nikotin yoksunluğu hissediyorum, dayanamıyorum, sürekli sigara uzatanlar, sigara içilen ortamlar, bunlara rağmen kararlıyım. Yazıda en çok etkileyen beni, çok kez denedim bırakmayı, her seferinde 1-2 gün durabilmiştim. Ama bunun normal olduğunu öğrenmek, bırakma denemelerinin tecrübe olduğunu okumak, her seferinde nerde yaptığımı şimdi daha iyi anladım. En önemlisi bence, bıraktıktan sonra kaç gün geçerse geçsin ister 3 gün ister 10 gün ister 1 ay, nasılsa bıraktım deyip, o bi dal sigarayı yakıp, bidaha nasılsa içmeyeceğim diyerek o sigarayı yakmamak lazımmış. Ben içmeyeceğim, içmemeye çalışacağım, kendime olan saygım ve bir maddenin beni esir almayacağını kendime göstermek için bunu başaracağım ( bu sözlerle hep kendimi gaza getiriyorum :) ).

 6. Ben bu mesajı yazarken sigara içmeyeli 6 saat olmuştu birakacağima inaniyorum tek sorun nikotine alişik olan vücut biranda sigarasiz kalinca olsa gerekki baş dönmesi yapiyor tek sorun bu inşallah başaracagim ve herkese tavsiyem bu illetten kurtulunn.

 7. ben 25 yasindayim 10 yildir sigara iciyordum bir ara 3 4 ay biraktim sonra guvenlik isinde cok sikildim icin basladim 1 yil ictim ara birakmaya calistim alkol aldim icin iciyordum sanki sigara stresimi aliyormus gibi hissediyordum simdi yine birakmaya calistim 10 gundur icmiom nikotin sakizi band kullaniyorum o da cok pahali irademde zorlaniyorum birakmayadA icmemeyede bir o kadar kararliyim ;)

 8. Aslında sigarayı bırakmak için her hangi br hastanenin onkoloji servisini ziyaret etmek de etkili bir yöntem.

 9. Bu makalede resmen sigaraya ovguler yagdirmissiniz.. Açıkçası saçmalamışsınız!

 10. sigara reklamı gibi yazı yazmışsınız cehaletinizi millete bulaştırmak zorunda değilsiniz.

 11. 3 gundur icmiyorum anladgm sey stresle alakasi olmadigi cunki 3 gundr oldukca stresliydm inat ettim gene icmedim icmeyecegm aklima sigara icmek geldikce guluyorum beni bi maddenin yenemiycegni biliyorum belgeseller vs var izleyin derim insan istese neler yapamaz ki

 12. iki hafta oldu sıgarayı bırktım cok mutluyum

 13. Ben sigarayi artık yiyodum diyebilirim. Benimki sigara icmekten ziyade pespese yakarak zaman ve kendimi oldurmekti. HHaziran ayinda cok tesadufi bir doktor randevusu ile arkadasimla sigara birakma merkezine gittik. Birakma seruveni oruc ayinda basladi. İlaçla tabiki. Aradan bes ay gecti ve ben sigarayi temmuz ortasi tamamen hayatimdan cikardim. İlaç da kullanmiyorum artık. Yani sigara alışkanlıgimi en stresli ve zor gunlerimde bıraktım. Ben yapabildiysem herkes yapar. Saygılar.

 14. Arkadaşlar ben 43 yaşındayım 30 yıldırda sigara içiyorum belki yüz defa denedim 24 saati geçmedi bırakmam bende bu gün içmemek için karar aldım sigarayı bırakmanın en kolay yolu ne kadar istesende bir tek sigara yakmıyacaksın çünkü yaktığın zaman her yaktığın sigara bir sonraki sigara içme olasılığını getiriyor bunu başaran arkadaşlar bir daha sigara içmezler bırakan arkadaşlar varsa tebrik ederim

 15. 15 yıl sigara içtim içki içtim ve dahası var ismini bile ağzıma almak istemiyorum artık. yaklaşık bir yıl oldu hepsinden kurtuldum çok rahatım hayatım düzene girdi çok şükür. ben kendi irademle bıraktım kendi kendime söz vererek bıraktım allaha şükür şu an çok mutluyum. herkes bırakabilir aslında kendi iradesine sahip çıksa herkes bırakır. ben bırakamam diye bişey yok yani. benim gibi bir insan bırakırsa herkes bırakır. boş duman üflemeyi bırakın artık günde 7 lira 7 tane ekmek eder ekmeğe muhtaç insanlar var günde 7 tane ekmek alsan bir fakire cennetlik olursun. kendinize gelin artık soba borusu gibi duman üflemekten vazgeçin borularınız tıkanır ölürsünüz allah korusun :)

 16. Ben 32 yasindayim ve yaklasik 12 yildir iciyorum. Daha once 3 ay kadar icmedim ve bir dal sigarayla tekrar basladim. Ondan sonra belki 50 defa birakmayi denedim ama olmadi. Hatta bir paket sigara alip bir tane ictikten sonra cope attigim paket sayisi 500 civari vardir. Ama birakamadim. Simdi sigara icmeyeli yaklasik 5 saat oldu ve kendimi cok kotu hissediyorum. Elim ayagim titriyor, basim agriyor, gozlerim bile bulanik goruyor. Eminim1-2 saat sonra markete gidip sigarayi alacagim. Kendimi firenleyemeyecegim. belkide bir omur boyle mucadele edecegim. Bunu yazma nedenim ise hic sigara icmeyenlere. Sigarayi birakmanin en kolay yolu, sigaraya hic baslamamak. Ne olur hic sigara icmeyenler, asla agziniza surmeyin. Ben ki senelerce sigara icenlere hayret ederdim. Nasil boyle bir sey yaparlar diye kendim icer oldum. Sigarayi birakmak benim icin suan yemek yemiyi birakmak gibi birsey. Lutfen baslamayin arkadaslar. Gorunce kacin hatta.

 17. sigara içiyorsanız madde bagımlısısınız demektır . sıgara ıcmenızdekı tek asıl olan nedende bagımlı olmanızdır. nıkotın vucuttan 72 saatte atılıyor tek yapmanız gereken 72 saat dırenmek ,, ancak ve ancak sıgaraya yukledıgımız anlamı degıstırmezsek 72 saat degıl 172 saatte gecse sıgara ıcmeye devam edıcez , sıgara karsı bakıs acımızı degıstırmelıyız , bı sıgara yaktıgımızda yaptıgımız aslında 4000 cesıt kımyasalı vucuda almak ve kendımızı buna bagımlı kılmak ve bundan kar elde etmek ısteyenlerı zeengın etmek , kurtulmak ıstıyorsanız bunu yaparsınız gercekten cok ınsan bırakmıstır sızde yapabılırsınız yarın degıl şimdi bırakın... saglıcakla kalın .

 18. Mehmet KARA 12/2/2015 4:27:59 PM

  Bizde eşimle birlikte bıraktık sigarayı bugün 3. Gün çok zormuş ama artık kesinlikle içmeyeceğiz bu yazılar moral veriyor bana bu illetin herşeyi zarar sizde kurtulabilirsiniz inanın

 19. Ben 33 yaşındayim ve 15 yıldır sigara kullanıyorum son iki yıldır günde iki paket içiyorum. Sigarayı bıraktım bu gün 13 gün ve hala canım sigara istiyor acaba ne zaman bu istek gecicek? ?

 20. 32 yasindayim 17-18 sene kullandim ve aniden birakmayi denedim.. aklima gelince derin bir nefes aliyorum ve iyiki biraktim diyorum.. kosu yapmayi denemenizi tavsiye ederim, kaliteli yasamanin ne demek oldugunu henuz yeni anliyorum.. Bir tavsiye de en cok caninizin cekecegi alkol tuketimiyle ilgili.. alkol alirken daha onceki sigarali alkol sonrasi sabahlarini akliniza getirmenizdir...

 21. Çağatay emir ateş 12/9/2015 8:44:08 PM

  1 ay oldu arkadaşlar çok mutluyum biraz Kilo aldım ama olsun sabahları kalktığımda zaman nefesim kokuyor sağlıklıyım hissediyorum 😊

 22. Sigarayı bırakalı şuan 2 hafta oldu..27 yıldır içiciğim. Size tavsiyem sigarayı hiç aramıyacaksınız bu şekilde.. bedeninizi aç bırakın. Ben günde 2 öğün yiyorum. Sabah 7 de kahvaltı..arada hiç bir şey yok. Akşam 6 da akşam yemeği sonrası yine sıfır lokma..suyu min. Seviyede günde 0.50 lt. Buna riayet ederseniz beden açlık çekeceğinden sigara aklına gelmiyecek..(her iki öğündede sofradan aç kalkın tıka basa doymayın)..hem kilo almadım hemde sigara aklıma sadece yemek sonraları geldi o da az çünkü aç kalktığım için..sigara eksikliğinden kaynaklanan dopamin eksikliğini kahvaltıda muz akşam yemeğinde badem yiyerek karşılaya bilirsiniz.. denenmiştir..

 23. Hatice polat 12/28/2015 11:24:18 PM

  Ben 43 yaşındayım 27 yıldır içiyorum Son zamanlar resmen yiyiyor dum paketi nikotin sakızı aldım bir aydır içmiyorum demek istiyorum günde bir tane içiyorum inşallah bundan vazgeçicem bu yazıları okumak bırakma ısteyimı motivé ediyor gerçekten istemek lazım istiyorum birakicam

 24. Göğüs hastanesine gittim ve sigarayı bırakmak için destek almaya geldim dedim. röntgen ve solunum testinden sonra zyban isimli bir ilaç ücretsiz verildi. doktor hem ilacı hemde sigarayı 10 gün içmemi sonra sigarayı bırakıp ilaca devam etmemi istedi. günde 2 paket sigara içen biri olarak10 gün sonunda nasıl bırakacağım diye düşünürken 4. gün sigaradan kurtuldum. artık sigara canım çekmiyor ve çok rahatım. ara ara birkaç saniyelik sigara isteği geliyor. bir taneden ne olur deyip içmemem gerekiyor.bu istekler birkaç hafta içinde tamamen yok olacakmış. tavsiyem tıbbi destek alın. 25 yıllık tiryaki ve günde iki pakete çıkmışken çok şükür kurtuldum. Allah herkese nasip etsin. inanmayan zyban veya champix ismiyle google da arasın.

 25. 31 yaşındayım tam 3 yıl icmesim bıraktım ama o bir tek dal yokmu tekrar başlattı beni merete şimdi 3 gün oldu tekrar birakali asla icmicem o bir tek dalı inanın bana sadece iradenize sahip olun gerisi zaten gelir

 26. Baran Cizreli 1/6/2016 4:34:49 PM

  Merhaba arkadaslar ben 9 sene aralıksız sigara kullandım. Birçok denemeden sonra bıraktım. Bırakamayan ve bırakma evresinde ki arkadaslara önerim, eğer günde 1 pakete yakın veya fazlasını iciyorsanız önce yarıya düşürün bi anda bırakmayın. Vücut nikotine alıştığı için bırakma evresi zorlu geçer ve iradenizi sorgulamaya başlarsınız. Azaltarak bırakın demiyorum ama bırakma evresinde kararı aldıktan sonra önce yarıya düşürün fazla içiyorsanız. Bi tarih belirleyin ve hayatınızdan çıkarın o meleti.

 27. Vallahi 2.5 sene içmedim. ..tekrar basladim:(

 28. Slm bende 3 gündür deniyorum ama çok zorlanıyorum günde 3 tane içtim nasıl olacak bırakmak istyorim

 29. Bırakılamayasa ben bırakamazdım günde bir paketten 20 yıl içtim yatarken son yaptığım iş ve sabah ilk yaptığım iş sigara içmekti çok şükür 2 ay oldu nikotin yoksunluk sıkıntılarını ilk ay çok yoğun yaşadım ama pes etmedim şöyle düşünün hamileliğin de ilk ayları zor geçiyor hemen pes edip sonlandırıyor muyuz Nasıl Bebek bizi Mutlu ediyorsa sigarayı bırakmakta o kadar Mutlu edecektir

 30. herkes anlatmıs bende anlatayım,gecen hafta ayın 7.de yanı bırden tıtreme ile eve geldım .dıger gun akşamına kadar uyumusum .gözumu hastanede açtım 7 saat acilde koma yarı baygın zaturre baslangıç kanda mıkrop cıgerler dolmus.25 sene sigara içtim bazen gunde 2 paket .şimdi hastaneden çıktıgımdan beri içmiyorum yaklaşık 7 gundur . huzurluyum en çokta çocuklarım sevındı . bırden oldu ama oldu iradelı insansanız bırakırsınız.

 31. Arkadaslar bugun sigarayı bıraktığımın 13. Gunu. Cok mutluyum. Can'ım cekmiyor mu, tabiki hala cekiyor. Ama bir karar verdim ve bunun arkasında durmam gerekir. 2000 yılbaşında paket almaya başlamıştım. Gunde en az 1 paket, ortalamasi 1,5 paket içtim. Tam 16 yıl boyunca. İlk gunler zor olacak biliyorum. Size tavsiyem ; * bırakmadan once kendinize bir gun belirleyin bugun bırakacağım diye. Ben kasım ayında demiştim; 2016 yılbaşında bırakıyorum diye, beynimi kitledim yılbaşına. * kesinlikle doktor yardımı almanızı tavsiye ederim. Champix ve Zyban etkili ilaçlar. Ve kesinlikle doktorunuzla birlikte alın. Cunku hangi dozaj ile başlayacağınız onemli. * ayrıca doktora giderseniz, devlet karsiligi ilaçları ücretsiz. Gitmezseniz hem pahalı hem de dozajı cok onemli. Belirli testler yaptıktan sonra dozajını size söyler doktorunuz. * yemeklerden Sonra zorlanıyorum. Cafede arkadaşlarla otururken zorlanıyorum. Biliyorum. Siz de zorlanacaksınız. Ama bu dünyaya 1 kere geliyorum ve uzun yasama garantisi olmasa da RAHAT yasama garantisi daha guclu, sigara içenlere gore. * 16 yılda gunluk 1,5 paketten Epeyi para vermisim bu arada. * yemekten Sonra, kahve ve çaydan Sonra Can'ınız çekebilir, çekecektir de. Dişinizi en az 2-3 dk fırçalayın, buyuk etkisi olacaktır. * söylediğim ilaçlar ayni Zaman'da sakinleştirici etkiye sahipler. * sağlıklı yasayın bu hayati. * kendinize saygınız olsun. Not: Ben bıraktıysam herkes bırakabilir.

 32. arkadaşlar günde 2,5 paket içiyodum.en sonunda işten çıkarıldım.parada bulamadım.parasızlıktan sigarayıda bıraktım.para olsa ebedi bırakmazdım.

 33. Bırakacak veya bırakma evresinin başında olan arkadaşlar LÜTFEN ! Tek bir nefes bile olsa birşey olmaz deyip kesinlikle bu meretin pençesine kendiniz kaptırmayın. Kesin ve kati olarak içmeyeceğinizi beyninize kabul ettirin. Sigara size her yandan sokulmaya çalışacaktır. Sakın aldanmayın. 20 senedir kullanıyorum. 2 kez bıraktım ilkinde 1.5 sene 2. Sinde 4.5 sene. Fakat hep o bir sigaradan birşey olmaz kandırmacası. Kaldığın yerden devam ediyorsun. Ve her seferinde daha zor bırakıyorsun çünkü vücut başına neler geleceğini biliyor. Şimdi 3. Kez deniyorum. 21 gün oldu Allah yardım etsin

 34. başınızı ik elinizin arasına alıp bir düşünün genclik döneminde kalan erkeksi duygulara kapılıp önce tek tük sonrada paketle devam edip evli olan kişiler ise eşinin nekadar tiksindiğini ama mecbure caktırmadan tepesüm gösteren bir eşiniz oldugunu unutmayın belki diyecem ama hepimizin karşısına cıkmıştır sabah otobüse binen bir kişi keskin sigara kokusundan kendiniz bile tiksiniyorsanız neden bir dal sigaraya esiri olmuşsunuz ki aklını kulanın bir düşün hayatın iki zaman arasında bulunana sigaraya sıkıştıgını unutmayın

 35. 05.01.2016 gününden itibaren bıraktim 22 yil icmistim yeter artik bu pislikten kurtulcam 18 gün olmuş daha icmiyecem insallah istenirse oluyormuş

 36. Ben hastanede tedavi altına alındım 8 ameliyat geçirdim ve hastaneye girdigim an sigarayı bıraktım 30 yıldır içiyordum ama bıraktım çünkü plastik cerahhta yatan hastaların %80 sigaraya baglı hastalıktan yatıyor kiminin kolu kiminin ayagı kiminin parmaklarını kesiyorlar damarları çalışmıyor bağırsaklarını alıyorlar onları gördüğüm an sigarayı bıraktım bu arada bende ayagım kırık ve 3 platin vardı onu aldırmak ve açık yara kapatmak için yattım hastaneye çünkü sigaradan yaralarım kapanmadı ve kemik kaynamadı o yüzden ne yapın yapın o sizden bişey almadan onu bırakın sigara içmeyin

 37. 10 yıldır sigara içiyorum. Sigarayı bırakalı 5 gün oldu. İnanınız ki zor değil sadece istemek yeter li insan neden Göz göre göre kendini zehirler ki bence içmeyin bırakın sigara pişmanlıktır.

 38. Bırakmak isteyen arkadaşlara Allah yardım etsin . İnşallah bırakırsınız. Ben 18 yıldır paket alan biri olarak ve günde 1 - 1,5 paket içen biri olarak söylüyorum . 4 ay , 5 gün oldu tam bırakalı .... Herşey beyinde bitiyor ...Spora gidin bol bol su ve sulu gıdalar tüketmenizi ve spa ve havuzu tavsiye ederim. Ve iradenize gercekten sahipseniz sizi gerçekten içmeye alıkoyacak iddiaya girin ama iddiayı 14. günden sonra girin ki zorlanmayın her ihtimale karşı.14.Günden sonra sizi içmeycek neden olacak gireceğiniz iddia. Ama içen arkadaşlarda kendinize işkence yapmayın sigara bırakma yoksunluğu ilk 10 gün zorlar ama 41. gün herşey normaldir .. Sadece sizi zorlayacak şu olur sigarayı yürürken otururken yatmadan önce ağlarken gülerken her zaman yanımızda olması yani onun yerine ciddi sağlam ugraş bulmanız gerekiyor . ve şiddetle spor ve yüzmeyi hamamı tavsiye ederim. Girdiğim iddia mart sonu bitiyor ...Daha öncede 8 ay içmemiştim .. ikinci bıraktığımda da 4 ay içmemiştim ...bu 3.ünçü uzun bırakışım olacak .... inşallah bundan sonra asla hayatımda yeri olmayacak cünkü normal değil insanın yatmadan sigara içip yaptması . yastığımın sigara kokması ...kalkar kalkmaz sigara akla gelmesi ve güne sigara ile başlamak :((( inşallah eski hayatıma bir daha dönmem . Ve birşey daha bu kısım önemli .... Sigarayı bıraktıktan sonra birşeyi farkediyorsunuz çevrenizdeki insanları ne kadar cok zarar verdiğiniz :(( evet gerçekten içerken gözünüze gelmiyor ama inanın şuan 130 Mt2 bir alanda en ucda sigara yakın onun zehiri burnumuza geliyor ... Lüütfen kendinizi zehirliyorsunuz ama etkafınızdaki ve evinizdeki bireyleri sevdiklerinizi zehirlemeyin ... Dumansız hava sahası dileklerimle ...İsteyin yeterki ...Ve asla pes etmeyin...Sağlıcaklan kalın

 39. Sigarayı siz kendiniz birakmalisiniz ne hastane ne doktor nede şifalı bitkiler yarar gelir bir gün izlemeye karar verin 3 dal sigaraniz olsun ve hissedinki paranız yok o zaman çok çabuk birakrsiniz ben öyle yaptım deneyin bence simdik bana sigra zehir gibi geliyor

 40. Bir kerede biraktim... 2/9/2016 7:04:34 AM

  Pardon burda sigarayi övdünüzmü yerdinizmi anlamadim...

 41. Bende bıraktım 20 günüm champx sayesinde ara ara içme isteği geliyor ama sigaranın esiri olmayacam o benim esirim olacak

 42. Sigarasız Hayat Çok Güzel ÇOK özel 1 Ay oldu içmiyorum ilaç yada tipbi destek almadım burun ameliyatı oldum ve icmedim iyikide icmemisim kendimle gurur duyuyorum kendimi de cik seviyorum. Herkese tavsiye ediyorum herşeyimiz değişiyor inanın bana kendinize olan bakış acınız bile değişiyor dışarıdaki sigara içen kişilere karşı her zman bir sıfır öndesiniz.. her konuda😉😉😉

 43. Ben 3 -4 kez denediklen sonra biraktim 2.5 ay 11 gun 2 ay simdi birakali 3 aya yakin oldu arkadaslar her birakisimda tekrar baslamamin tek sebebi o bir dal sigara aman birakanlara soyluyorum o bir dal sigara sizi tekrar basa donduruyor siz siz olun o bir dal sigaradan bir firt bile cekmeyin yillarca yapilan seyi beyin omur boyu unutmuyor. O nedenden bir daldan bir sey olmaz demeyin ben hep bu yuzden tekrar basladim. Simdi birakakali uc ayi gecti daha bu gunumu yakarmiyim. Sigarasiz hayat guzel bir hayat.

 44. Arkadaş yazıya bak direk sigara insanın kendisini daha iyi hiisetmesine yarar diye başlıyor İyi içmeyenlerde hemen başlasın ozaman

 45. Sigarayı bırakalı bugün 4. Günüm 11 yıldır sigara kullanıyorum daha önce hiç bırakma girişiminde bulunmadım ve düşünmedim geçen 11 şubat pazar günü gece 23:30 da dedim yarın pazartesi paketimde 1 dal kalmış bir daha oaket almıyorum dedim ve bırakma kararını aldım. İlk 3 gün biraz zorlandım özellikle geceleri uykudan sürekli uyanıyorum ve aşırı tatlı yeme isteği var. Bugünden itibaren spora başladım sanırım daha iyi olucak sigaranın esiri olmıycammmm ve ilk denemede bu işi bitiricem inş 🙏 bırakmak isteyen herkese bu zorlu yolda bol sabır ve irade diliyorum.

 46. 3 gün oldu bırakalım 5 yıldır iciom gunde en az 2 paket biterdi zor geliyor ama herkese tavsiye ederim

 47. Murat KAFKAS 4/13/2018 8:18:51 AM

  Sayın Arkadaşlar Ben Ağır Sigara Bağımlısıyım ve pek çok bırakma denemelerin oldu. Çin uydurmaları (mira- mora) Akapunktur, Dünyada 51 ülkede yasaklı (Chanpix- Sürekli adı değişiyor. Son adı Veraniklin), Entel-Dantel Psiko Sohbetleri, Bantlar, Sakızlar, Bol bol duş almak...vs.... Ya yok mu böyle mantıklı ve bilimsel bir yöntem ? Lütfen bildiriniz. Piyasa bu konuda şarlatanlarla dolu.

 48. Sigarayı bıraktım 6 kilo aldım spora başladım hepsini verdim tekrar sigaraya başladım 1ay oldu tekrar bırakırsam tekrar kilo alır mıyım spora devam ediyorum 14 yıl içtim 8 ay bıraktım

 49. Bugun 13. gun oldu birakali., 10 yildir iciyordum bu mereti. Daha once en uzunu 4 ay olmak uzere 2-3 kez birakmisligim var. Su anda canim sigara icmek istiyor mu evet, hem de deli gibi ama bu bir surec. Zamanla daha da iyi olacak biliyorum cunku 4 ay biraktigimda sigara hic aklima dahi gelmiyordu mesela. Zaten aradan 13 gun gectikten sonra insan nikotin istemiyor, ictiginiz zamanki hatiralarinizi, sigarayi bagdastirdiginiz seyleri ozluyorsunuz. Mesela cayi, kahveyi, bir arkadasla sohbet ederken arka arkaya yakmayi gibi. Yani olay tamamen psikolojik ve beyninizde bitirmeniz gerekiyor. Canim cok icmek istediginde dislerimi fircaliyorum ve cok iyi geliyor tavsiye ederim. Yine boyle anlarda su icmek, bu site gibi yerlerden birakanlarin oykulerini okuyup yalniz olmadigimi bilmek de iyi geliyor. Kendinize 'ben degerliyim' deyin ve inat edin. Kimler kimler basariyor, siz de basarabilirsiniz, ben de basarabilirim..