Panik Bozukluğu

Yineleyen panik atakları ve beklenti anksiyetesi ile seyreden bu hastalık eski zamanlardan beri bilinmektedir. Sıklıkla agorafobi ile beraberdir. Yaşam kalitesini ileri dercede bozucudur.


Panik atağının başlıca bulguları:

  • yoğun ölüm korkusu

  • çarpıntı

  • terleme

  • mide bulantısı

  • uyuşma

  • baygınlıktır.Çoğunlukla bu hastalar psikiyatristle ilk kez acil servisle karşılaşırlar, ya da bedensel bir hastalıkları olduğunu düşündüklerinden hekim hekim gezerler.

Çocukluk dönemindeki bağlanma sorunlarının ve bunun alevlenmesinin hastalığa yol açtığı ileri sürülmüştür. Biyolojik çalışmalarda bu hastaların karbondioksit gazına karşı aşırı bir duyarlılıkları olduğu ve seretonerjik iletilerinde disfonksiyon olduğu saptanmıştır.

Psikiyatriste başvuran hastalarda tedavi şansı yüksektir. Hastaların büyük kısmında hastalık zaman zaman alevlenebilir, ancak hiçbir zaman tedavi öncesindeki kadar şiddetli panik atakları olmamaktadır.

Bu hastalığın önemli komplikasyonları arasında depresyon ve alkolizm sayılabilir. Alkol ve diğer bazı sıkıntı giderici ilaçlar hastanın anksiyetesini azalttığından sıklıkla kötüye kullanılabilirler.


TÜM KİTAPLARDA %45'E VARAN İNDİRİMLER

İyi Hissetmek
%25
indirim
300 TL
225 TL
Hayatı Yeniden Keşfedin
%25
indirim
275 TL
206.25 TL
Mod Terapisi
%25
indirim
200 TL
150 TL
Jane Doe

Psikiyatr H.Alp Karaosmanoğlu

1969 yılında İzmir'de doğdu. 1993 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Psikiyatri ihtisasını Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde tamamladı. Analitik Yönelimli Grup Terapileri, Bilişsel ve Davranışçı Psikoterapi, Cinsel İşlev Bozuklukları Tedavileri eğitimlerini tamamladı.

2000 yılında PsikoNET Psikoterapi ve Eğitim Merkezini kurdu. Halen bu merkezin yöneticiliğini yapmaktadır. Bilişsel ve Davranışçı Terapi eğitimini ve süpervizyonunu bitirdikten sonra 2002 yılında Şema Terapi ile ilgilenmeye başladı ve 2005 yılının başlarından itibaren bu tedavi türünün ülkemizde tanınması ve uygulanması amacıyla eğitmlere başladı. ISST (International Society of Schema Therapy) tarafından "Advanced" seviyede Şema Terapisti ve eğitimcisi olarak tanınan Dr. Karaosmanoğlu halen bu eğitimleri sürdürmektedir.

2003 yılında PsikoNET Yayınlarını kuran Dr. Karaosmanoğlu, Bilişsel ve Davranışçı Terapi ve Şema Terapi konularında çeşitli kitapların çevirilerinde yer aldı ve editörlüklerini yaptı.