Karbamazepin

Karbamazepin, duygudurum düzensizliklerinin tedavisinde kullanılır. Karbamazepin tedavisi, hastalığınızın belki bütünüyle silip atmayacak, ancak hastalanma sıklığınızı azaltacak ve hastalandığınızda daha kısa sürede iyileşmenizi sağlayacaktır. Bu ilacın hastalığınızı önleyici etkisi ön plandadır. Bu nedenle ilacınızı hastalığın tekrarlanmasından korunmak için kullandığınızı unutmayınız. İlacı birkaç yıl veya daha uzun süre kullanmanız gerekebilir. Uzun süreli kullanımda ilacın etkinliği azalmaz ve alışkanlık ya da bağımlılık gelişmez.

Karbamazepin dozu ayarlandıktan sonra belli aralıklarla kan incelemesine ihtiyaç duyulacaktır. Bu kan incelemeleri ile, kan karbamazepin miktarının istenen düzeyde olup olmadığı, ayrıca kan hücrelerini ve karaciğerinizin çalışmasını ilacın nasıl etkilediğini
araştırılacaktır.

Yan Etkiler

İlaç tedavisinin başlangıcında uyuklama, baş dönmesi, çift görme, denge bozukluğu, bulantı iştahsızlık görülebilir. Bu yan etkilerin, ilacı kullanmaya başladıktan bir veya iki hafta sonra hafifleyecek geçmesi beklenir. Geçmez veya şiddetlenirse mutlaka hekime bildiriniz. Karbamazepin refleksleri ağırlaştıracağından ilacınızı kullanırken iş makinası veya motorlu araç kullanmanız tehlikeli olabilir. Hamile veya bebek emziren kadın hastaların, karbamazepin kullanmaları sakıncalıdır. Karbamazepinin nadiren kan hücreleri, karaciğer kalp ve deri üzerine yan etkileri olur.


Diğer ilaçlarla ve alkolle etkileşim

Bazı ilaçlar, karbamazepinle geçimsizdir. Herhangi bir nedenle başvurduğunuz hekimlere karbamazepin kullandığınızı mutlaka söyleyiniz. Karbamazepin tedavisi sırasında alkol kullanmak sakıncalıdır.


TÜM KİTAPLARDA %45'E VARAN İNDİRİMLER

İyi Hissetmek
%25
indirim
45 TL
33.75 TL
Hayatı Yeniden Keşfedin
%25
indirim
44 TL
33 TL
Jane Doe

Psikiyatr H.Alp Karaosmanoğlu

1969 yılında İzmir'de doğdu. 1993 yında Ege Üniversitesi Tıp Fakülesi'nden mezun olduktan sonra Psikiyatri ihtisasını Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde tamamladı. Analitik Yönelimli Grup Terapileri, Bilişsel ve Davranışçı Psikoterapi, Cinsel İşlev Bozuklukları Tedavileri eğitimlerini tamamladı.

2000 yılında PsikoNET Psikoterapi ve Eğitim Merkezini kurdu. Halen bu merkezin yöneticiliğini yapmaktadır. Bilişsel ve Davranışçı Terapi eğitimini ve süpervizyonunu bitirdikten sonra 2002 yılında Şema Terapi ile ilgilenmeye başladı ve 2005 yılının başlarından itibaren bu tedavi türünün ülkemizde tanınması ve uygulanması amacıyla eğitmlere başladı. ISST (International Society of Schema Therapy) tarafından "Advanced" seviyede Şema Terapisti ve eğitimcisi olarak tanınan Dr. Karaosmanoğlu halen bu eğitimleri sürdürmektedir.

2003 yılında PsikoNET Yayınlarını kuran Dr. Karaosmanoğlu, Bilişsel ve Davranışçı Terapi ve Şema Terapi konularında çeşitli kitapların çevirilerinde yer aldı ve editörlüklerini yaptı.