Seretonin Gerialımı İnhibitörü Antidepresanlar

Serotonin gerialım inhibitörleri grubunda, farklı isim ve özelliklerde ilaçlar bulunmakla birlikte bunların etki mekanizmaları ve yan etkileri benzerlik gösterir. Bu tür ilaçların, beyinde serotonin adı verilen maddeyi arttırarak etki gösterdikleri bilinmektedir. Genellikle ruhsal çökkünlük (depresyon) belirtilerini tedavi etmek için kullanılan bu ilaçların iyileştirici etkileri, uygun dozda ve düzenli olarak kullanılmalarından bir veya iki hafta sonra başlar. İlacın depresyon belirtilerini giderek etkisini tamamen ortaya çıkması altı hafta veya daha uzun süre alabilir. Depresyonun tekrarlanmasını önlemek için, belirtilerin tamamen geçmesinden sonra en az altı ay, bazen daha fazla süre ilaca kullanmak gerekir. İlacı kesmeden önce mutlaka hekiminize danışınız. Serotonin gerialım inhibitörü antidepresanlar uzun süre kullanılsalar da alışkanlık veya bağımlılık yapmazlar.

Yan Etkileri

İlacı kullandığınızda iştahsızlık, ağız kuruluğu, bulantı, ishal, baş ağrısı, sinirlilik, sersemlik hissi, uykusuzluk gibi yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu yan etkilerin, ilacı düzenli kullanımınızdan birkaç hafta sonra gederek azalmaları beklenir. İlaç alırken iş makinalarını veya motorlu taşıt araçlarını kullanmanız tehlikeli olabilir. Bu konuda hekime danışınız. Hamile veya bebek emziren kadınların bu ilaçları kullanmaları sakıncalı olabilir.


Bu antidepresanlar, nadiren geçici cinsel işlev bozukluğu ve deri döküntüsü gibi başka bazı yan etkiler de yapabilirler.


Diğer ilaçlar ve alkolle etkileşim

Bazı ilaçlar antidepresanlarla geçimsizdir. Herhangi bir nedenle başka bir ilaç kullanıyorsanız veya kullanmanız gerekirse, ruh hekiminize ilacın adını bildiriniz. Serotonin gerialım inhibitörü ilaçlarla birlikte alkol kullanmaktan kaçınınız.


Daha geniş bilgi

Kitapların, ilaç prospektüslerinin ve elinizdeki gibi broşürlerin ilaçlar hakkında sadece genel bilgiler verdiğini unutmayınız. Tedainiz hakkında daha geniş bilgiyi ruh hekiminizden alabilirsiniz.


TÜM KİTAPLARDA %45'E VARAN İNDİRİMLER

İyi Hissetmek
%25
indirim
45 TL
33.75 TL
Hayatı Yeniden Keşfedin
%25
indirim
44 TL
33 TL
Jane Doe

Psikiyatr H.Alp Karaosmanoğlu

1969 yılında İzmir'de doğdu. 1993 yında Ege Üniversitesi Tıp Fakülesi'nden mezun olduktan sonra Psikiyatri ihtisasını Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde tamamladı. Analitik Yönelimli Grup Terapileri, Bilişsel ve Davranışçı Psikoterapi, Cinsel İşlev Bozuklukları Tedavileri eğitimlerini tamamladı.

2000 yılında PsikoNET Psikoterapi ve Eğitim Merkezini kurdu. Halen bu merkezin yöneticiliğini yapmaktadır. Bilişsel ve Davranışçı Terapi eğitimini ve süpervizyonunu bitirdikten sonra 2002 yılında Şema Terapi ile ilgilenmeye başladı ve 2005 yılının başlarından itibaren bu tedavi türünün ülkemizde tanınması ve uygulanması amacıyla eğitmlere başladı. ISST (International Society of Schema Therapy) tarafından "Advanced" seviyede Şema Terapisti ve eğitimcisi olarak tanınan Dr. Karaosmanoğlu halen bu eğitimleri sürdürmektedir.

2003 yılında PsikoNET Yayınlarını kuran Dr. Karaosmanoğlu, Bilişsel ve Davranışçı Terapi ve Şema Terapi konularında çeşitli kitapların çevirilerinde yer aldı ve editörlüklerini yaptı.