Trisiklik Antidepresanlar

Trisiklik antidepresanlar grubunda, farklı özellikte çeşitli ilaçlar bulunmakla birlikte, bunların etki mekanizmaları ve yan etkileri benzerlik gösterir. Bu ilaçlar genellikle ruhsal çökkünlük (depresyon) belirtilerini tedavi etmek için kullanılırlar. Beyinde bazı kimyasal maddeleri arttırarak etki gösterdikleri bilinmektedir. Ruhsal çökkünlük üzerindeki iyileştirici etkileri, ilacın uygun dozda ve düzenli olarak kullanımından birkaç gün sonra başlar. İlacın depresyon belirtilerini giderek etkisinin tamamen ortaya çıkması altı hafta veya daha uzun süre alabilir. Depresyonun tekrarlamasını önlemek için, belirtilerin tamamen geçmesinden sonra en az altı ay bazen de daha fazla süre ilacı kullanmak gerekir. İlacı kesmeden önce mutlaka hekiminize danışınız.

Antidepresanlar uzun süre kullanılsalar da alışkanlık veya bağımlılık yapmazlar.


Yan Etkileri

Trisiklik antidepresanlar, ağız kuruluğu, titreme, kabızlık, idrar yapmada güçlük, uyuklama, baş dönmesi gibi bazı yan etkiler yapabilirler. Bu yan etkilerin ilacın kullanımından birkaç hafta sonra hafiflemesi beklenir. Gündüz saatlerinde uyuklama, sersemlik gibi belirtiler ortaya çıkarsa hekiminize bildiriniz. İlacı aldığınız saatler yeniden düzenlenerek bu yan etkiler giderilebilir. İş makinalarını veya motorlu taşıt araçlarını kullanmanız konusunda hekiminize danışınız. Hamile olan veya bebek emziren kadın hastaların bu ilaçları kullanmaları sakıncalıdır.


Diğer ilaçlar ve alkolle etkileşim

Bazı ilaçlar, antidepresan ilçlarla geçimsizdirler. Herhangi bir nedenle başka bir ilaç kullanıyorsanız veya kullanmanız gerekirse, ruh hekiminize ilacın adını bildiriniz. Sağlığınızla ilgili herhangi bir başka sorununuz varsa veya ortaya çıkarsa (özellikle göz, kalp ve erkekler için prostat bezini ilgilendiren hastalıklar). Bunu ruh hekiminize bildiriniz. Ayrıca bedensel hastalığınızın tedavisiyle ilgilenen hekime, kullandığınız antidepresan ilacın adını söylemeyi unutmayınız. Trisiklik antidepresanlar, alkolün etkisini arttıracağından ilaçla birlikte alkol kullanılması tehlikeli olabilir.


Daha geniş bilgi

Kitapların, ilaç prospektüslerinin ve elinizdeki gibi broşürlerin ilaçlar hakkında sadece genel bilgiler verdiğini unutmayınız. Tedaviniz hakkında daha geniş bilgiyi tedavinizi üstlenen ruh hekiminizden alabilirsiniz.


TÜM KİTAPLARDA %45'E VARAN İNDİRİMLER

İyi Hissetmek
%32
indirim
33.33 TL
22.5 TL
Hayatı Yeniden Keşfedin
%32
indirim
35.19 TL
24.1 TL
Jane Doe

Psikiyatr H.Alp Karaosmanoğlu

1969 yılında İzmir'de doğdu. 1993 yında Ege Üniversitesi Tıp Fakülesi'nden mezun olduktan sonra Psikiyatri ihtisasını Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde tamamladı. Analitik Yönelimli Grup Terapileri, Bilişsel ve Davranışçı Psikoterapi, Cinsel İşlev Bozuklukları Tedavileri eğitimlerini tamamladı.

2000 yılında PsikoNET Psikoterapi ve Eğitim Merkezini kurdu. Halen bu merkezin yöneticiliğini yapmaktadır. Bilişsel ve Davranışçı Terapi eğitimini ve süpervizyonunu bitirdikten sonra 2002 yılında Şema Terapi ile ilgilenmeye başladı ve 2005 yılının başlarından itibaren bu tedavi türünün ülkemizde tanınması ve uygulanması amacıyla eğitmlere başladı. ISST (International Society of Schema Therapy) tarafından "Advanced" seviyede Şema Terapisti ve eğitimcisi olarak tanınan Dr. Karaosmanoğlu halen bu eğitimleri sürdürmektedir.

2003 yılında PsikoNET Yayınlarını kuran Dr. Karaosmanoğlu, Bilişsel ve Davranışçı Terapi ve Şema Terapi konularında çeşitli kitapların çevirilerinde yer aldı ve editörlüklerini yaptı.