Mevsimsel Depresyon

Kış aylarını yaşamaya başladığımız şu dönemde, kendinizi mutsuz, umutsuz, üzgün, kızgın, alıngan hissediyor, sebebini dahi anlayamıyor olabilirsiniz. Mevsimdeki değişim, günlerin kısalması, havanın çabuk kararması, yağmurlu günlerin sıklığı canınızı sıkıyor olabilir. Sabahları yataktan kalkmak, işe gitmek, arkadaşlarla buluşmak, ev işlerini düzenlemek size zulüm gibi geliyor, tv karşısında boş boş oturup abur cubur tüketmek tek yapmak istediğiniz şey olabilir. Hele de tüm bu belirtiler yılın belirli bir döneminde karşınıza çıkıyorsa, mevsimsel depresyon mağduru sayılabilirsiniz.

Gün ışığının azalmasının ruh hali üzerindeki olumsuz etkileri üzerine yapılan çalışmalar bu bağlantıyı desteklemektedir. Güncel konulara farkll bakış açılarıyla yaklaşan Psychologies dergisi mevsimsel depresyonla başetme yolları konusunda birkaç öneride bulunuyor. İşte bunlardan bazıları;

***Bedeninizi dinleyin, size ne diyor? 'Daha çok sarıl sarmalan' diyor. O halde sosyal temas çok önemli. Mümkün olduğunca ve imkanlar el verdikçe arkadaşlarla buluşmak, sohbet etmek, birlikte yemek yemek, alışverişe çıkmak gibi aktiviteler ruh halinizin iyileşmesine yardımcı olacaktır.

***Beynin önemli nörotransmiterlerinden seratonin ruh halinin düzenleyicilerinden. Bu maddenin kış döneminde azalması zihni ve bedeni kimyasal olarak da depresyona hazırlıyor. O halde öncelikle besinlerimizde ufak tefek değişiklikler yapacağız. Hindi eti, baklagiller, ıspanak, muz, peynir gibi besinler tüketeceğiz. Bu besinlerle seratonini emen enzimlerin daha az çalışmasını sağlayacağız.

***Uykunuzun düzenli olması ruh halinizi olumlu yönde etkiler.

***Bu mevsimde insanlar daha az gün ışığına maruz kalıyor, halbuki beden enerjiye ihtiyaç duyuyor, gün ışığından bunu sağlamak ise gittikçe zorlaşıyor, bu sebeple yeşil yapraklı sebzeler ve fındık gibi yiyeceklerle beslenmek enerji düzeyinizi de arttırır.

***Kış ayları aslında pek çok güzellik getirir. Doğadaki değişimi yaşamak, gözlemlemek başlı başına keyiftir. Bazı şehirlerde kısa dönemli de olsa kar yağışını yaşamak, soğuk havada evde olmak, kitap okumak, tv seyretmek, normalde zaman bulamadığınız işlere zaman ayırmak ruh halinize iyi gelecektir. Kış aylarında kültürel aktiviteler de daha yaygın, yararlanın.

***Yazın yapmaktan keyif aldığınız şeylerden hemen uzaklaşmayın. Düzenli spor yapmak hoşunuza gidiyorduysa, devam ettirin. Parklar, bahçeler ya da yakın mesafedeki ormanlık alanlar sıkı giyinip spor yapmak için oldukça elverişli.

***Evde biriken toksinler beynin emosyonla bağlantılı bölgelerinin çalışmasında yavaşlığa yol açıyor. Evinizi temiz tutmaya özen gösterin.

***Evinizde gün ışığı kullanın.

Bu tavsiyeleri denemenize rağmen ruh halinizde hiçbir değişiklik olmuyorsa ve sıkıntılarınız gün geçtikçe kötüleşiyorsa mutlaka bir uzmana başvurun.


TÜM KİTAPLARDA %45'E VARAN İNDİRİMLER

İyi Hissetmek
%25
indirim
300 TL
225 TL
Hayatı Yeniden Keşfedin
%25
indirim
275 TL
206.25 TL
Mod Terapisi
%25
indirim
200 TL
150 TL

İçerik Yazarı: Klinik Psk. Derya Utku