Travma ve İnsan

Travma, ego bütünlüğünü tehdit eden herhangi bir şiddetli etkendir. Tanımından da anlaşılacağı gibi insanda travma yaratabilecek etmenler çoktur. Bunlar tecavüz, saldırı, kaçırılma veya doğal afetler olabilir. Yakın zamanda yaşadığımız ve oldukça büyük bölgeyi etkileyen MARMARA DEPREMİ hepimiz için önemli bir travmadır.

Depreme maruz kalan kişiler fiziksel yaralanma olmasa bile bazı ruhsal sorunlar yaşayabilirler. Kişilerin tanıyamadıkları şiddetli bir stres faktörüyle karşı karşıya gelmeleri sonucunda her insan çeşitli tepkiler geliştirir. Bu tepkiler doğal olarak ortaya çıkabilirse de bazen hastalık düzeyine kadar ulaşabilecek şiddette olabilir. Bu durumda kişinin sosyal ve mesleki işlevselliği bozulur.


Deprem sonrası görülen tepkilerin neler olduğunu bilmek, olayın psikolojik etkilerinden daha çabuk kurtulmayı sağlayabilmektedir. Depremden hemen sonra kişiler tipik olarak bir şok tepkisi içerisine girebilirler. Bazı insanlarda şok o kadar ağırdır ki yüz ifadeleri depremden hiç etkilenmemiş gibi donuklaşabilir. Bu durum aslında yoğun ızdıraba karşı zihnimizin verdiği bir tepki olarak ortaya çıkmaktadır.Bu tepkiler normal tepkilere dönüştürülemediği durumlarda ise bir süre sonra kişi bazı ruhsal sorunlar geliştirebilir. Çalışmalar depremden sonra sıklıkla Akut Stres Bozukluğu, Post Travmatik Stres Bozukluğu, Depresyon, Anksiyete Bozukluğu, Alkol ve Madde
Kullanım Bozuklukları gibi ruhsal sorunların geliştiğini göstermektedir.


Böyle bir durumda psikiyatrik yardımda birkaç amaçlar hedeflenebilir:

Birincil amacın travmanın insan ruh sağlığı üzerine olumsuz etkilerini en az düzeye indirebilmek olduğu söylenebilir. Deprem sonrası ortaya çıkan tepkileri değerlendirmek ve bu tepkilerin hastalık boyutuna ulaşmasını engellemek, hastalık düzeyinde olan kişilere yol göstermek diğer amaçlardandır. Ayrıca bilgilendirme yolu ile deprem korkusuyla başa çıkmayı öğretmektir. Değişik ilaçlar tedavide önerilmekte ve psikoterapi ile kombine kullanılmaktadır.


TÜM KİTAPLARDA %45'E VARAN İNDİRİMLER

İyi Hissetmek
%25
indirim
300 TL
225 TL
Hayatı Yeniden Keşfedin
%25
indirim
275 TL
206.25 TL
Mod Terapisi
%25
indirim
200 TL
150 TL
Jane Doe

Psikiyatr H.Alp Karaosmanoğlu

1969 yılında İzmir'de doğdu. 1993 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Psikiyatri ihtisasını Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde tamamladı. Analitik Yönelimli Grup Terapileri, Bilişsel ve Davranışçı Psikoterapi, Cinsel İşlev Bozuklukları Tedavileri eğitimlerini tamamladı.

2000 yılında PsikoNET Psikoterapi ve Eğitim Merkezini kurdu. Halen bu merkezin yöneticiliğini yapmaktadır. Bilişsel ve Davranışçı Terapi eğitimini ve süpervizyonunu bitirdikten sonra 2002 yılında Şema Terapi ile ilgilenmeye başladı ve 2005 yılının başlarından itibaren bu tedavi türünün ülkemizde tanınması ve uygulanması amacıyla eğitmlere başladı. ISST (International Society of Schema Therapy) tarafından "Advanced" seviyede Şema Terapisti ve eğitimcisi olarak tanınan Dr. Karaosmanoğlu halen bu eğitimleri sürdürmektedir.

2003 yılında PsikoNET Yayınlarını kuran Dr. Karaosmanoğlu, Bilişsel ve Davranışçı Terapi ve Şema Terapi konularında çeşitli kitapların çevirilerinde yer aldı ve editörlüklerini yaptı.