Nörolepti̇kler

Nöroleptikler grubunda farklı özelliklerde çeşitli ilaçlar bulunmakla birlikte, tümünün etki mekanizmaları ve yan etkileri benzerlik gösterir. Nöroleptikler, 50 yıla yakın bir süredir bazı ruhsal rahatsızlıkların tedavisinde güvenle kullanılmaktadır. Bu ilaçların, özellikle düşünce ve dikkat dağınıklığı, gerginlik, huzursuzluk gibi belirtilerin giderilmesine yardımcı oldukları bilinmektedir.

İlacınızdan fayda sağlayabilmeniz için, düzenli kullanmanız gerektiğini unutmayınız. İlacınızı uygun dozda ve önerildiği şekilde kullanırsanız genellikle birkaç hafta sonra faydalarını kendiniz de hissedebilirsiniz. İlacınız, rahatsızlığınızı belki silip atmayacak fakat belirtilerini ortadan kaldıracak veya hafifletecektir.

İlacı kesmeden önce mutlaka hekime danışınız. Hekime danışmadan ilacı kesmeniz durumunda, büyük olasılıkla rahatsızlığınızın belirtileri tekrar ortaya çıkacaktır. Nörolepetikler, uzun süre kullanılsalar da alışkanlık veya bağımlılık yapmazlar.


Yan Etkileri

Nöroleptik ilaçlar, özellikle boyun, çene, kol ve bacak adalelerinde kasılma, halsizlik, ağız kuruluğu, salya akması, titreme, uyuklama gibi yan etkiler yapabilirler. Sık görülen bu yan etkiler ilacı kullanmaya başladıktan bir süre sonra hafifleyecektir. Ayrıca bu yan etkileri geçirecek bazı ilaçlar olduğunu ve gerektiğinde zekiminizin bu ilaçları size önereceğini biliniz. Güneşe çıkarken dikkatli olunuz. Çünkü bu ilaçlar cildin güneş ışılarına karşı hassasiyetini artırırlar. Bazen ilacınızın etkisiyle başınız dönebilir, kendinizi yorgun, halsiz hissedebilirsiniz. Ancak bu durumlara, ilaç dışında başka etkenlerin de yol açabileceğini unutmayanız.

Nöroleptikler uzun süre yüksek dozlarda alındıklarında bazı kişilerde geç diskinezi adı verilen bir yan etki gelişebilir. Geç diskinezi adı verilen bir yan etki gelişebilir. Geç diskinezi, ağızda ve vücudun diğer bölgelerinde olan istemsiz hareketlerdir. Erken fark edilmesi tedavisini kolaylaştırır. Bu ilaçların nadiren de olsa kan ve hormonlar üzerinde yan etkileri olabilir.

Nöroleptikler alkolün ektisini arttıracağından ilaçla birlikte alkol kullanmak sakıncalıdır. İş makinalarını veya motorlu taşıt araçlarını kullanmanız konusunda hekiminize danışınız. Hamile olan veya bebek emziren kadın hastalar, durumlarını mutlaka hekimlerine bildirmelidirler.


Daha geniş bilgi

Kitapların, ilaç prospektüslerinin ve elinizdeki gibi broşürlerin ilaçlar hakkında yalnızca genel bilgiler verdiğini unutmayanız. Tedaviniz hakkında daha geniş bilgiyi tedavinizi üstlenen ruh hekiminden alabilirsiniz.


TÜM KİTAPLARDA %45'E VARAN İNDİRİMLER

İyi Hissetmek
%32
indirim
33.33 TL
22.5 TL
Hayatı Yeniden Keşfedin
%32
indirim
35.19 TL
24.1 TL
Jane Doe

Psikiyatr H.Alp Karaosmanoğlu

1969 yılında İzmir'de doğdu. 1993 yında Ege Üniversitesi Tıp Fakülesi'nden mezun olduktan sonra Psikiyatri ihtisasını Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde tamamladı. Analitik Yönelimli Grup Terapileri, Bilişsel ve Davranışçı Psikoterapi, Cinsel İşlev Bozuklukları Tedavileri eğitimlerini tamamladı.

2000 yılında PsikoNET Psikoterapi ve Eğitim Merkezini kurdu. Halen bu merkezin yöneticiliğini yapmaktadır. Bilişsel ve Davranışçı Terapi eğitimini ve süpervizyonunu bitirdikten sonra 2002 yılında Şema Terapi ile ilgilenmeye başladı ve 2005 yılının başlarından itibaren bu tedavi türünün ülkemizde tanınması ve uygulanması amacıyla eğitmlere başladı. ISST (International Society of Schema Therapy) tarafından "Advanced" seviyede Şema Terapisti ve eğitimcisi olarak tanınan Dr. Karaosmanoğlu halen bu eğitimleri sürdürmektedir.

2003 yılında PsikoNET Yayınlarını kuran Dr. Karaosmanoğlu, Bilişsel ve Davranışçı Terapi ve Şema Terapi konularında çeşitli kitapların çevirilerinde yer aldı ve editörlüklerini yaptı.