Artmış Cinsel Etkinlik (Hiperseksüalite)

Artmış cinsel etkinlik, farklı eşlerle yineleyici cinsel etkinliklere girilmesidir. Kişi, sürekli bir ilişkiye sahip değildir.

Son zamanlarda bu klinik tablonun üzerine ilgi bir parça daha artmıştır. Ancak büyük ölçüde toplumsal ve kültürel ölçütlere bağlı olduğundan çok nesnel değerlendirme yapılması zordur. Neyin uygun cinsel davranış olduğu kültüre göre çok değişeceğinden hiperseksüalite kavramı büyük ölçüde kültüre bağlıdır ve yalnızca cinsel eylemin miktarına göre değerlendirilemez.

Yeni bir kavram olmasa da insanlar üzerinde hiperseksüalite konusunda çalışmalar çok azdır. Bilinen sonuç insanlarda hiperseksüalitenin daha çok psikolojik nedenlerle ortaya çıktığıdır. Organik neden pek bildirilmemiştir. Şizofreni, mani gibi dürtü kontrolünün kaybolduğu psikotik durumlarda, borderline kişilik bozukluğunda, amfetamin veya kokain kullanımında artmış cinsellik görülebilir.

Kafa travmalarından sonra, özellikle frontal lob hasarlarında veya temporal lob epilepsilerinde de hiperseksüalite görülebilir.

Kadında artmış cinsel etkinlik (nemfomanyak) genelde orgasm sorunlarının ve sevgiyi kaybetme korkusunun sonucu olarak yorumlanmaktadır. Erkekte artmış cinsel etkinlik Don Juanlık olarak bilinir ve bilinçdışı homoseksüel eğilimlere karşı savunma olarak gelişen bir kompulsiyon (zorlantı) olduğu kabul edilir.


TÜM KİTAPLARDA %45'E VARAN İNDİRİMLER

İyi Hissetmek
%32
indirim
33.33 TL
22.5 TL
Hayatı Yeniden Keşfedin
%32
indirim
35.19 TL
24.1 TL
Jane Doe

Psikiyatr H.Alp Karaosmanoğlu

1969 yılında İzmir'de doğdu. 1993 yında Ege Üniversitesi Tıp Fakülesi'nden mezun olduktan sonra Psikiyatri ihtisasını Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde tamamladı. Analitik Yönelimli Grup Terapileri, Bilişsel ve Davranışçı Psikoterapi, Cinsel İşlev Bozuklukları Tedavileri eğitimlerini tamamladı.

2000 yılında PsikoNET Psikoterapi ve Eğitim Merkezini kurdu. Halen bu merkezin yöneticiliğini yapmaktadır. Bilişsel ve Davranışçı Terapi eğitimini ve süpervizyonunu bitirdikten sonra 2002 yılında Şema Terapi ile ilgilenmeye başladı ve 2005 yılının başlarından itibaren bu tedavi türünün ülkemizde tanınması ve uygulanması amacıyla eğitmlere başladı. ISST (International Society of Schema Therapy) tarafından "Advanced" seviyede Şema Terapisti ve eğitimcisi olarak tanınan Dr. Karaosmanoğlu halen bu eğitimleri sürdürmektedir.

2003 yılında PsikoNET Yayınlarını kuran Dr. Karaosmanoğlu, Bilişsel ve Davranışçı Terapi ve Şema Terapi konularında çeşitli kitapların çevirilerinde yer aldı ve editörlüklerini yaptı.