Orgazm Bozuklukları

Kadınlar:
Kadın orgazmik bozukluğu (anorgazmi), normal seksüel uyarılma (masturbasyon veya cinsel ilişki) fazını takiben orgazm yokluğu veya orgazmın kalıcı şekilde gecikmesidir. Eğer kadın bir şekilde orgazma ulaşabiliyorsa , bir dereceye kadar cinsel ketlenmeden bahsedilebilir; ancak anorgazmi denilemez.

35 yaşın üzerindeki evli kadınlarda hiç orgazm olamayanların oranı % 5 olarak tahmin edilmektedir. Bu oran evli olmayan ve genç olan kadınlarda daha çoktur.

Toplam olarak baskılanmış kadın orgazmı prevalansı %30 civarındadır.

Kadının inhibe orgazmındaki psikolojik faktörler gebelik korkusu, partner tarafından reddedilme korkusu, erkeğe yönelik düşmanlık duyguları, cinsel dürtülerle ilgili suçluluk duyguları veya evlilik çatışmalarıdır.


Erkekler:
Erkek orgazmik bozukluğunda (baskılanmış erkek orgazmı) erkekler, en azından, cinsel ilişki sırasında boşalmayı çok zor gerçekleştirirler. Yaşamboyu süren erkek baskılanmış orgazmı genelde çok şiddetli psikopatolojiyi gösterir.

Edinilmiş ejakulasyon inhibisyonu genellikle kişiler arası ilişki sorunlarını gösterir.


TÜM KİTAPLARDA %45'E VARAN İNDİRİMLER

İyi Hissetmek
%32
indirim
33.33 TL
22.5 TL
Hayatı Yeniden Keşfedin
%32
indirim
35.19 TL
24.1 TL
Jane Doe

Psikiyatr H.Alp Karaosmanoğlu

1969 yılında İzmir'de doğdu. 1993 yında Ege Üniversitesi Tıp Fakülesi'nden mezun olduktan sonra Psikiyatri ihtisasını Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde tamamladı. Analitik Yönelimli Grup Terapileri, Bilişsel ve Davranışçı Psikoterapi, Cinsel İşlev Bozuklukları Tedavileri eğitimlerini tamamladı.

2000 yılında PsikoNET Psikoterapi ve Eğitim Merkezini kurdu. Halen bu merkezin yöneticiliğini yapmaktadır. Bilişsel ve Davranışçı Terapi eğitimini ve süpervizyonunu bitirdikten sonra 2002 yılında Şema Terapi ile ilgilenmeye başladı ve 2005 yılının başlarından itibaren bu tedavi türünün ülkemizde tanınması ve uygulanması amacıyla eğitmlere başladı. ISST (International Society of Schema Therapy) tarafından "Advanced" seviyede Şema Terapisti ve eğitimcisi olarak tanınan Dr. Karaosmanoğlu halen bu eğitimleri sürdürmektedir.

2003 yılında PsikoNET Yayınlarını kuran Dr. Karaosmanoğlu, Bilişsel ve Davranışçı Terapi ve Şema Terapi konularında çeşitli kitapların çevirilerinde yer aldı ve editörlüklerini yaptı.