Erken Boşalma

Erken Boşalma, erkeğin devamlı bir şekilde çok az bir cinsel uyarı ile bile istediği veya planladığı zamandan önce boşalmasıdır. Boşalmanın denetimi yoktur veya istenildiği kadar ertlenememektedir. Tanının konabilmesi için erken boşalmanın devamlı ve kontrol dışı olması gerekmektedir. Bu tanı konulurken klinisyen uyarılma fazının süresini, partnerin yeniliğini, cinsel ilişki sıklığını ve süresini, hastanın yaşını göz önüne almalıdır.

Tıbbi açıdan baklıdığında, kişi boşalma denetimini öğrenmemiştir. Süre tek geçerli kriter değildir ancak cinsel birleşme olmadan veya ilk 3 dakika içinde boşalmak kesin olarak Erken Boşalma olarak kabul edilmektedir. 4 – 7 dakika arasındaki boşalma süresi ise kişinin kendisinin veya eşinin bu durumu sorun olarak görmesi ve doyum sorunu yaşaması var ise Erken Boşalma olarak kabul edilir.

Oldukça sık görülen bir durumdur. Her 4 – 5 erkekten birinde Erken Boışalma sorunu vardır. Cinsel işlev bozukluğu ile başvuran erkeklerin %35-40' ının ana yakınması erken boşalmadır.

Çok başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir. Genellikle psikolojik nedenlerle oluşur. Erken Boşalma’nın tek kalıcı tedavisi Cinsel Terapi ile kişinin boşalma kontrolünü öğrenmesidir. Bu süreç yaklaşık 3 ay sürmektedir. Bisiklete binmeyi öğrenmeye benzetebileceğimiz bu süreçte Boşalma Kontrolünü öğrenen kişiler bunu hayatları boyunca unutmazlar.

Tedavide esas olan, daha önce de belirtildiği gibi kişinin boşalma kontrolünü tekrar ve doğru bir şekilde öğrenmesidir. Bu nedenle Bilişsel ve Davranışçı Terapi tekniklerinden faydalanır. Sorun, kendini kontrol edememesi değil, boşalma hissininin geldiğini anlayamamasıdır. Genellikle bu kişiler boşalmayı, hiç bir erkek için mümkün olmayan bir seviyeye geldiklerinde kontrol etmeye çalışırlar. Bu durum, kişinin moralini daha da bozar ve rahatsızlığın devam etmesini sağlar. Cinsel birleşmenin ve boşalmanın fizyolojisini iyi bilen bir Cinsel Terapi uzmanı, kişiye bu mekanizmaları anlatarak, yeniden öğrenme sürecini küçük adımlara böler. Aşama aşama üzerine gitme yöntemlerinde oluşan bu tedavi, kişinin boşalmasını kontrolünü öğrenmesi ile son bulur.

Tedavi şansı çok yüksek olan bu hastalığın önündeki en önemli sorun, hastanın ahlak, utanma gibi duygular nedeni ile hekime başvurmamasıdır.


TÜM KİTAPLARDA %45'E VARAN İNDİRİMLER

İyi Hissetmek
%32
indirim
33.33 TL
22.5 TL
Hayatı Yeniden Keşfedin
%32
indirim
35.19 TL
24.1 TL
Jane Doe

Psikiyatr H.Alp Karaosmanoğlu

1969 yılında İzmir'de doğdu. 1993 yında Ege Üniversitesi Tıp Fakülesi'nden mezun olduktan sonra Psikiyatri ihtisasını Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde tamamladı. Analitik Yönelimli Grup Terapileri, Bilişsel ve Davranışçı Psikoterapi, Cinsel İşlev Bozuklukları Tedavileri eğitimlerini tamamladı.

2000 yılında PsikoNET Psikoterapi ve Eğitim Merkezini kurdu. Halen bu merkezin yöneticiliğini yapmaktadır. Bilişsel ve Davranışçı Terapi eğitimini ve süpervizyonunu bitirdikten sonra 2002 yılında Şema Terapi ile ilgilenmeye başladı ve 2005 yılının başlarından itibaren bu tedavi türünün ülkemizde tanınması ve uygulanması amacıyla eğitmlere başladı. ISST (International Society of Schema Therapy) tarafından "Advanced" seviyede Şema Terapisti ve eğitimcisi olarak tanınan Dr. Karaosmanoğlu halen bu eğitimleri sürdürmektedir.

2003 yılında PsikoNET Yayınlarını kuran Dr. Karaosmanoğlu, Bilişsel ve Davranışçı Terapi ve Şema Terapi konularında çeşitli kitapların çevirilerinde yer aldı ve editörlüklerini yaptı.