Tecavüz, Cinsel Taciz

Tecavüz, gönülsüz bir kurbanı zorla cinsel bir eyleme katmaktır. Bu çoğunlukla cinsel ilişki olsa da oral seks, dokunma , anal seks ve acı verme eylemleri olabilir.

Tecavüz cinsel eylem olarak görülse de özünde çok acımasızca kurbanı şağılama ve değersizleştirme vardır.Bu nedenle kurbanda, hemen ruhsal yardımda bulunulmadığı takdirde, yaşamboyu unutulmayan ve silinemeyen izler kalabilir. Kurbanlar “neden ben “ sorusuna cevap ararlar ve bu sırada suçluluk duyguları yaşarlar. Saldırganı davet edecek bir davranışlarının olup olmadığını sorgularlar. Utanç, öfke zihin karışıklığı, yetersizlik duyguları sık yaşanır. Depresyon ve travma sonrası stres bozukuğu bu kişilerde sıktır.

Uygun terapotik yöntem ve ilaçlarla sağaltılmalıdır.

Tecavüzcülerin neredeyse tamamı erkektir; ancak kadın saldırganlarda bildirilmiştir. Kurbanların 1/3 ü tecavüz eden kişiyi tanır. Kurbanların %10 unda tecavüz eden yakın akrabasıdır.

Bu hasta grubuna genellikle acil ilaç tedavisi olarak benzodiazepin önerilmektedir. Çünkü böyle bir durumda hasta çok yoğun ve boğucu sıkıntı duyguları yaşar. Bunların hemen kontrol altına alınması çok faydalı oalacaktır. Eğer depresyon gelişir ise antidepresan ilaç tedavisi başlanır.


TÜM KİTAPLARDA %45'E VARAN İNDİRİMLER

İyi Hissetmek
%32
indirim
33.33 TL
22.5 TL
Hayatı Yeniden Keşfedin
%32
indirim
35.19 TL
24.1 TL
Jane Doe

Psikiyatr H.Alp Karaosmanoğlu

1969 yılında İzmir'de doğdu. 1993 yında Ege Üniversitesi Tıp Fakülesi'nden mezun olduktan sonra Psikiyatri ihtisasını Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde tamamladı. Analitik Yönelimli Grup Terapileri, Bilişsel ve Davranışçı Psikoterapi, Cinsel İşlev Bozuklukları Tedavileri eğitimlerini tamamladı.

2000 yılında PsikoNET Psikoterapi ve Eğitim Merkezini kurdu. Halen bu merkezin yöneticiliğini yapmaktadır. Bilişsel ve Davranışçı Terapi eğitimini ve süpervizyonunu bitirdikten sonra 2002 yılında Şema Terapi ile ilgilenmeye başladı ve 2005 yılının başlarından itibaren bu tedavi türünün ülkemizde tanınması ve uygulanması amacıyla eğitmlere başladı. ISST (International Society of Schema Therapy) tarafından "Advanced" seviyede Şema Terapisti ve eğitimcisi olarak tanınan Dr. Karaosmanoğlu halen bu eğitimleri sürdürmektedir.

2003 yılında PsikoNET Yayınlarını kuran Dr. Karaosmanoğlu, Bilişsel ve Davranışçı Terapi ve Şema Terapi konularında çeşitli kitapların çevirilerinde yer aldı ve editörlüklerini yaptı.